23. Festiwal Jazz Jantar / lato / koncerty plenerowe w ogródku Klubu Żak - Wojciech Jachna Squad / ELEMENTS

Autor: 
Redakcja (materiały promocyjne)

18 lipca 2020 o godzinie 20.00 na scenie gdańskiego Klubu Żak wystapi w ramach plenerowych koncertów formacja Wojciech Jachna Squad. W grupie będziemy moli usłyszećoprócz lidera grającego na trąbce i flugelhornie, także znakomitego gitarzystę Marka Malinowski, Jaceka Cichockiego – piano and electric piano, Vermona electric piano, Moog synthesizer, fx, Pawła Urowskiego na kontrabasie i Mateusza Krawczyka na perkusji oraz instrumentach perkusyjnych.

Trębacz Wojciech Jachna, nazywany przez dziennikarzy „szarą eminencją polskiej sceny jazzowej” (Contemporary Noise Sextet, Sing Sing Penelope, Mordy, Innercity Ensemble, Sundial, współpraca m.in. z Jacaszkiem, Irkiem Wojtczakiem, Pawłem Szpurą, Rafałem Gorzyckim, Kubą Ziołkiem, Jackiem Mazurkiewiczem, Tomkiem Gadeckim), bardzo dobrze znany żakowej publiczności powołał do życia kolejny projekt – Wojciech Jachna Squad, który właśnie zadebiutował płytą ELEMENTS. Skąd pomysł na kolejny zespół? W nowym projekcie jest tak, że to ja jestem odpowiedzialny za jego aktywność i podejmuję wszelkie kluczowe decyzje. Jestem również kompozytorem, co nie znaczy, że nie korzystam z talentów moich kolegów – bo te są ogromne – informuje Wojciech Jachna. ELEMENTS wyrasta z jazzu, ale klasycznie jazzowe tematy w wielu miejscach pączkują wyraźnie w kierunku innych stylistyk. Tytuł w luźny, ale jednocześnie trafny sposób oddaje charakter wydawnictwa. (…) Powstały swego rodzaju puzzle muzyczne, które jednak są dowodem na krystalizację własnego stylu. To dla mnie najważniejsze, choć mam świadomość, że jest to proces, który nie skończy się na jednej płycie – podsumowuje Jachna.

ELEMENTS jest jednym z najbardziej jazzowych sensu stricto albumów Jachny. Mamy tu nieraz odważne i angażujące cały zespół aranżacje. Nigdy jednak nie przekraczają one granicy chaosu. (…)
ELEMENTS to płyta tworząca autonomiczny świat dźwięków, który odkrywany za każdym razem na nowo. Jachna z kolegami tworzy własne uniwersum, równie fascynujące i wciągające, jak to z wielkich sag filmowych.
Marek Romański / Jazz Forum, 6/2020

Gdybym nigdy wcześniej nie słuchał Wojciecha Jachny, zatrzymałby mnie pierwszymi dźwiękami w przeświadczeniu, że mam do czynienia z artystą niezwykle subtelnym, poszukującym idealnego dźwięku, którym stara się doskonale wyrazić zarówno piękno, jak również brzydotę wszystkich dotykanych przez siebie rzeczy. (…)
Gdybym Wojciecha Jachny do tej pory nie słuchał, musiałbym w tym momencie powrócić do płyt, które nagrał, aby zauważyć, jak dalece zmieniło się jego podejście do muzyki, czy samej gry na trąbce.
Powinienem poznać jego drogę twórczą, z intrygującym wątkiem ukończonych niedawno studiów muzycznych, by rzeczywiście docenić, jak wiele pracy włożył w tworzenie własnego języka wypowiedzi, nie zatracając przy tym niczego, czym intrygował dotychczas.
Bez dwóch zdań, kiedy rozpatruje się poszczególne kompozycje na jego nowej płycie, zachwycają przede wszystkim szczegółowość i dopracowanie każdego najmniejszego dźwięku. Jednak paradoksalnie do wcześniejszego wniosku o zatraceniu jakiejkolwiek dystansu do rzeczy, będących dla Wojtka natchnieniem, jestem przekonany, że najpierw instynktownie znajduje odpowiednią perspektywę, dającą mu możliwość pełnej wypowiedzi.
Następnie, po kompletnym zbadaniu wszystkich elementów, pozwala sobie na wirowanie wraz z nimi, przemieszczanie zgodnie z ich regułami.
Z tego wyimaginowanego ruchu powstają niesamowite melodie. Ich istnienie zaczyna fascynować może jeszcze bardziej od wszystkich szczegółów, które dotychczas przykuwały uwagę podczas słuchania.
Piotr Bielawski / etherjazzu.pl


BILETY (koncert w plenerze – liczba miejsc ograniczona do 150, udział w koncercie przy zachowaniu dystansu i w masce)

Karnety Festiwalowe – należy zrobić rezerwację na adres kasa@klubzak.com.pl – po potwierdzeniu rezerwacji przez pracownika kasy należy odebrać wejściówkę do g.19.30 w dniu koncertu.

10 zł – ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów, na Kartę Dużej Rodziny
20 zł – super zniżka* na Kartę do Kultury
30 zł – bez zniżek

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 KARTĘ)
Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom, emerytom i rencistom oraz na Kartę Dużej Rodziny – za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji lub Karty.

Bilety bez zniżek można nabywać w naszym sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl.

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00).
Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117 / Płatność za bilety gotówką lub kartą.

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje na koncerty należy odebrać w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). Zarezerwowane bilety są sprzedawane w cenie obowiązującej w dniu wykupienia biletów. Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert.
Liczba biletów w danej puli limitowana. Zakupione bilety i karnety nie podlegają zwrotom. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT. Na koncertach w Klubie Żak miejsca nie są numerowane, liczba miejsc siedzących ograniczona, w przypadku dużego zainteresowania koncertem wszystkie miejsca stojące. Informacje o stanie sprzedaży będą zamieszczane na bieżąco na tablicach w Klubie Żak i na facebook.com/JazzJantar.

Tagi: