19 twarzy jazzu

Autor: 
Redakcja

“Cóż więcej mógłbym powiedzieć, prócz tego, że w pełnym przekonaniem (with every ounce of conviction) zachęcam do wydania tej książki. Przeczytałem ją już dwukrotnie i za każdym razem była to dla mnie lektura fascynująca, a nawet więcej: oświecająca” - pisał w swym liście polecającym Ralph J. Gleason - krytyk muzyczny, wspózałożyciel magazynu Rolling Stone. Wreszcie, po 50 latach książka architekta i wykładowcy z Oklahomy Gartha W. Caylora Jr. ujrzała światło dzienne.

W latach 1964-65 Caylor Jr. przmierzał Nowy Jork by spotkać najbardziej intrygujących go jazzmanów. Tak powstały rozmowy m.in. z Herbiem Hancockiwm, Milfordem Gravesem, Billem Evansem, Stevem Lacym, Paule i Carlą Bley’ami, Jimmym Giuffrem i Ornettem Colemanem. Autor chciał wydać je od razu po ukończeniu książki - w 1965 roku, jednak, mimo tak zdecydowanej rekomendacji, nie udało mu się znaleźć wydawcy.

Dziś, pół wieku później, słowa gigantów jazzu wreszcie ujrzą światło dzienne. A nie są to zwykłe wywiady. Carla Bley rozmawiała z Caylorem Jr. o tym ile plastiku jest w stanie przyjąć ludzkie ciało a Ornette Coleman dyskutował z architektem o Edwardzie Durrelu Stonie - projektantowi m.in. nowojorskiej MoMA, Museum of Arts andDesign, wieżowca General Motors czy waszyngtońskiego Kennedy Center i National Geographic Museum.

Inspiracją dla wywiadów Caylora Jr. były rozmowy jakie jego przyjaciel, John Arthur, przeprowadził z malarzami i wydał w zbiorze „Realists at Work: Studio Interviews and Working Methods of Ten Leading Contemporary Painters”.

Gdy wydawcy zignorowali propozycję Caylora Jr. ten odłożył swój rękopis na półkę, zawstydzony, że zmarnował czas swoich przyjaciół jazzmenów.

Na szczęście, po 50 latach dwa wydarzenia skłoniły Gartha W. Caylora Jr. do tego by, korzystając z dobrodziejstw XXI wieku, samodzielnie wydać swoje dzieło. Po pierwsze o użyczenie fragmentu swojej pracy zwrócił się do niego inny autor - Jason Weiss, który pracował właśnie nad książką o Stevie Lacym. Drugiego argumentu dostarczył Garrison Keillor, który w swoim artykułem wprowadził Caylora Jr. w świat self-publishingu. Z pomocą platformy self-publishingowej Amazonu książka „Nineteen+: Conversations with Jazz Musicians, New York City, 1964-1965” ujrzała światło dzienne pod koniec ubiegłego roku. Dzieło dostępne jest tutaj za niespełna 17 dolarów. Szkoda, że nie ukazało się z miejsca jako e-book…

Tagi: