14. Krakowska Jesień Jazzowa: Zlatko Kaučič oraz Joëlle Léandre & Rafał Mazur

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

7 listopada w Alchemii czekają nas dwa niezwykle ciekawe sety: najpierw zachwycą nas solowe popisy perkusisty Zlatko Kaučiča, który w swoich występach stosuje całą gamę technik rozszerzonych i intrygujących instrumentów. Gra na różnej maści perkusjonaliach i elektrycznej cytrze, aby stworzyć prawdziwie intymny, zachwycający i niepowtarzalny występ. Jego eksploracje będą godnym wstępem do koncertu Joëlle Léandre w duecie z Rafałem Mazurem. Muzyczny dialog francuskiej wirtuozki kontrabasu z Mazurem, grającym na instrumencie własnego projektu, zapowiada się szczególnie ciekawie. Każdy z tej trójki jest mistrzem w swojej kategorii – ich koncerty to punkt obowiązkowy dla każdego miłośnika jazzu improwizowanego.

Zlatko Kaučič urodził się w roku 1953 w Słowenii. Ten wszechstronny perkusista swoją karierę rozwijał przez wiele lat na emigracji – we Włoszech, Hiszpanii oraz Holandii. Współpracował z najważniejszymi przedstawicielami nurtu europejskiej awangardy, m.in Evanem Parkerem, Peterem Brötzmannem, Mishą Mengelbergiem czy Irene Schweizer.
W roku 1992 powrócił do Słowenii, gdzie wciąż aktywnie koncertuje, komponuje muzykę dla teatr, oraz angażuje się w muzyczną edukację. Za swoją działalność artystyczną został w 2008 roku wyróżniony przez miasto Brda, w 2011 został laureatem Prešeren Award (najwyższe odznaczenie w dziedzinie kultury w Słowenii), a w 2018 Beckov Award.
W roku 2018, z okazji 40-lecia działalności artystycznej, nakładem Not Two Records ukazał się wyśmienity 5 płytowy box Diversity z nagraniami z lat 2012-2017 z takimi artystami jak Lotte Anker, Evan Parker, Agusti Fernandez, Phil Minton oraz Rafał Mazur. John Sharpe w recenzji dla portalu All About Jazz pisze, iż Kaučič “(…) zasługuje na znacznie większą uwagę, niż ta, którą zebrał do tej pory. Jest sprawny w pobudzaniu współpracowników do nowego myślenia, jednocześnie pozostając sobą”.

Joëlle Léandre – artystka bezkompromisowa i kontrabasistka totalna. Jej grę cechuje wybitna technika instrumentalna, nieograniczona wyobraźnia oraz ogromna charyzma. Nauki pobierała w prestiżowym Konserwatorium w Paryżu (Conservatoire National Superieur de Musique de Paris), a później w Center for the Arts w Buffalo. Komponowali specjalnie dla niej Giacinto Scelsi oraz John Cage. Jednocześnie Léandre w pełni zaangażowała się we wczesną działalność sceny free improv, współpracując z najważniejszymi przedstawicielami gatunku. Nagrywała z Anthonym Braxtonem, Evanem Parkerem, Derekiem Baileym, Peterem Kowaldem, Fredem Frithem oraz wieloma innymi.

Artystka w swojej działalności nie stroni od tematyki społecznej, politycznej czy feministycznej, jest założycielką  European Women’s Improvising Group oraz działającego do dzisiaj tria Les Diaboliques (z Irene Schweizer oraz Maggie Nicols). Trio wystąpiło w Krakowie w ramach KJJ 2016). W tym samym roku wystąpiła też na Krakowskiej Jesieni Jazzowej z Cracow Improvisers Orchestra, i w duecie z francuskim trębaczem Jean Luciem Cappozzo.

W ostatnich latach (poczynając od koncertu solo podczas KJJ 2014) stała się zdecydowanie częstszym gościem w Polsce, między innymi za sprawą festiwalu Krakowska Jesień Jazzowa oraz warszawskiego Ad Libitum. To podczas Krakowskiej Jesieni Jazzowej Leandre świętowała 40 lecie swojej działalności artystycznej. W Polsce ukazały się obszerne wydawnictwa, w 2016 roku 8 płytowy box A Woman’s Work nakładem Not Two Records, oraz w 2018 3 płytowy “String Garden” wydany przez Fundacja Słuchaj!

Zaangażowanie Rafała Mazura w muzykę rozpoczęło się w młodości od studiów muzycznych w Krakowie. Pod koniec lat 80. przerzucił się z wiolonczeli na gitarę basową, a od 2000 roku gra na akustycznej gitarze basowej, zbudowanej według własnej specyfikacji przez lutnika Jerzego Wysockiego.
Rozwinął zaawansowane i indywidualne podejście do swojego instrumentu, a także do improwizacji w ogóle, w której dźwięczność, rozszerzone techniki i gestykulacja łączą się ze sobą w jedną, niepowtarzalną całość.
W Krakowie odegrał ważną rolę, wspierając młodych artystów i środowisko muzyki improwizowanej. Założył studio improwizacji Impro Art, wykonywał jazz i muzykę improwizowaną w klubach i na festiwalach w Polsce i Europie, a także w Chinach, Korei Południowej i Izraelu.
W ostatnich latach współpracował z takimi artystami jak Lisa Ullen, Frederic Blondy, Charlotta Hug, Raymond Strid, Keir Neuringer, Zsolt Sores o Attila Dóra. W tym roku ukazał się efekt jego kolaboracji z Martinem Küchenem i Vasco Trilla, dwupłytowy album X-Rayed (Fundacja Słuchaj!, 2019).

CO? – 14. Krakowska Jesień Jazzowa: Zlatko Kaučič / Joëlle Léandre & Rafał Mazur 
KTO? – Joëlle Léandre, Zlatko Kaučič, Rafał Mazur
GDZIE? – Klub Alchemia, Kraków
KIEDY? – 07/11/2019; 20:00
BILETY? – 30 zł/ 40 zł
KARNET? – 50 zł 

Tagi: