13. Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej: Pablo Márquez i Tim Berne Decay

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

12-go listopada, w Dom Muzyki Bielskiego Centrum Kultury, czekają nas dwa koncerty w ramach 13. Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej. Pierwszym z nich będzie solowy koncert Pablo Márqueza, z projektem "Gustavo Leguizamon: El Cuchi Bien Temperado". Po nim na scenie pojawi się kwartet Tim Berne Decay.

Gustavo "Cuchi" Leguizamón (1917-2000) był wyjątkową postacią w kulturze muzycznej Argentyny. Urodzony w Salta (gdzie wychował się gitarzysta Pablo Márquez), Leguizamón był poetą, kompozytorem, pianistą i gitarzystą, popularnym artystą i bardzo wyrafinowanym muzykiem. Jego korzenie sięgały tradycyjnej muzyki argentyńskiej, ale także wniósł do niej nową swobodę harmoniczną, inspirowaną muzyką klasyczną i kompozytorami z XX wieku, takimi jak Debussy, Ravela i Schönberg. Tytuł albumu Márqueza nawiązuje do "dobrze temperowanego klawesynu" Bacha i gitarzysta podobnie rozpisuje kompozycje Cuchiego na wszystkich 24 durowe i molowe tonacje. Pablo Márquez: "Aby zapewnić bogactwo kolorów, ambitnie założyłem, że nie będę powtarzać żadnej tonacji ... To był mój sposób na wzbogacenie ludowej praktyki, a także na wykorzystanie mojej klasycznego wykształcenia w tym spotkanie z muzyką tradycyjną."

Tim Berne, to amerykański saksofonista i kompozytor. Decay to poniekąd nowy zespół Tima Berne'a, który teraz osiąga szczyty ze swą popularną grupą Snakeoil. Kwartet znakomicie rozumiejących się muzyków, oprócz lidera w zespole spotkali się: basista Mike Formanek, perkusista Ches Smith, i gitarzysta Ryan Ferreira.

CO? – 13. Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej: Pablo Márquez / Tim Berne Decay
KTO? – Pablo Márquez / Tim Berne Decay: Tim Berne, Michael Formanek, Ryan Ferreira, Ches Smith
GDZIE? – Dom Muzyki Bielskiego Centrum Kultury, Bielsko-Biała
KIEDY? – 12/11/2015, 18:00
BILETY? – 80 zł
KARNETY? – 320 zł

Tagi: