10 lat LADO ABC w TVP Kultura

Autor: 
mat. pras.
Autor zdjęcia: 
Tomasz Urbanek East News

Lado ABC to wyjątkowe zjawisko na polskim rynku muzycznym. Formalnie wytwórnia, a w rzeczywistości grupa przyjaciół, żywiołowych, łamiących wszelkie schematy, awangardowych muzyków. Aby uczcić dziesięciolecie Lado ABCna scenie TVP Kuluta zagra 19 składów związanych z kultową wytwórnią. 

Na początku był Galimadjazz w warszawskim klubie Jazzgot i Djazzpora w stołecznej Galerii Off. Wokół tych dwóch imprez skupiło się środowisko muzyków, którzy uformowali Lado ABC. Organizowali je Patryk Zakrocki i Paweł Szamburski – muzycy i animatorzy warszawskiej sceny improwizowanej. Zbierali się u nich na wspólnych sesjach poszukiwacze nowych brzmień, m.in. Raphael Rogiński, Macio Moretii, Bartek Tyciński, Norbert Kubacz.

Spontaniczne granie zaowocowało nowymi utworami. Potem pojawiła się potrzeba dokumentowania i wydawania tej muzyki. Tak powstała wytwórnia Lado ABC. Jej nazwa pochodzi od portugalskiego słowa „lado”, które oznacza „stronę”, litery „A” i „B” to np. strony kasety magnetofonowej lub winyla. W Lado są również odpowiednikami umownych działów. W liczącym ponad 100 płyt katalogu Lado ABC jest miejsce na muzykę elektroniczną, gitarową, akustyczną i improwizowaną.    

Muzycy nie zamykają się w żadnych formułach, mnożą pomysły i z sukcesem je realizują. Uczestnikom ubiegłorocznego festiwalu Off w Katowicach na długo pozostanie w pamięci fenomenalny koncert Zbigniewa Wodeckiego w towarzystwie muzyków z grupy Mitch&Mitch. Kojarzony wcześniej z festiwalami w Opolu i Sopocie piosenkarz brawurowo wkroczył         do świata muzyki alternatywnej. Zaśpiewał utwory z lat 70., których nigdy wcześniej nie wykonywał na żywo.

Żywioł Lado ABC przewietrzył nie tylko polski rynek muzyczny, ale też z powodzeniem zaistniał za granicą. Muzycy gościli na scenach europejskich, azjatyckich i w obu Amerykach. Ich bezpretensjonalny styl bycia, otwartość na nowe brzmienia i sceniczne emploi działają na publiczność niezależnie od szerokości geograficznej. 

Podczas koncertu z okazji dziesięciolecia Lado ABC na scenie TVP Kultura zagrają: Marcin Masecki, Mitch & Mitch, Profesjonalizm, Paweł Szamburski, Pictorial Candi, Der Father, Alte Zachen, Paristetris, Wovoka, Ed Wood, Tupika, Arszyn/Duda, Jerz Igor, Slalom, Efekt Moozgu, Hokei, LXMP, Hubert Zemler, Baaba.

Emisja koncertu „10 lat Lado ABC”: 29 grudnia, godz. 22:40, TVP Kultura

Tagi: