„Don’t Panic! We’re From Poland” Jazz Showcase na Jazztopadzie!

Autor: 
Redakcja

„Don’t Panic! We’re From Poland” Jazz Showcase – pod tym hasłem kryją się koncerty czołówki młodych improwizatorów, którzy zaprezentują to, co dziś najciekawsze w polskim jazzie. Występom przysłuchiwać się będą festiwalowi goście specjalni: dyrektorzy europejskich festiwali jazzowych i przedstawiciele zagranicznych mediów. Została też przygotowana pewna liczba miejsc dla festiwalowej publiczności. Showcase odbędzie się w Centrum Kultury Agora 21 listopada i (13.00-16.30) oraz 22 listopada (12.00-16.15).

To wyjątkowe wydarzenie móc przez dwa dni na jednej scenie zobaczyć i usłyszeć najciekawsze zespoły z Polski. Z myślą o festiwalowych gościach zza granicy – dziennikarzy i szefów festiwali – młodzi improwizatorzy zaprezentują to, co najlepsze w polskim jazzie. Jazztopad przygotował na tę okazję porcję darmowych wejściówek. Zgłoszenia z imieniem, nazwiskiem i numerem telefonu oraz wybranym dniem Showcase’u należy przesyłać na adres: Alicja.Poglodek@nfm.wroclaw.pl 
Ilość wejściówek jest ograniczona.

 

Piotr Damasiewicz, wizjoner i animator sztuki, bandlider, dyrygent, aranżer i kompozytor, multiinstrumentalista, trębacz, uczestnik programu Take Five Europe, laureat licznych nagród i wyróżnień. I to wszystko – w jednej osobie. Ta jedność nie jest sztuczna, co więcej, mieści się w niej jeszcze więcej: Piotr Damasiewicz to także rozważny i romantyczny, utalentowany organizator, ludzie – jak satelity – chętnie wokół niego się krążą. Urodzony do roli przywódcy, stąd tak wiele projektów: Hadrony (z udziałem orkiestry kameralnej), Mnemotaksja (muzyka kontemplacyjna), Venn Circle (eksperyment), Quintet (od jego nazwiska) czy Power of The Horns.
 

Marcin Masecki, warszawiak, pianista, kompozytor, członek wytwórni Lado ABC, lider i partycypant ogromnej ilości różnorodnych projektów. Prowadzi zespół Profesjonalizm, jest dyrektorem pierwszej edycji WOR (Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej), oraz członkiem międzynarodowego zespołu Paristetris. Jego ostatni projekt to Polonezy – dziesięcioosobowa orkiestra dęta grająca autorski zestaw polonezów. Jego równoległym koniem jest muzyka klasyczna, ktorą najczęściej prezentuje w nietuzkinkowy sposób (nietuzinkowe miejsca, nietuzinkowe instrumenty, nietuzinkowa interpretacja). Jest adwokatem traktowania muzyki klasycznej jako pełnoprawnego elementu współczesnego świata muzycznego, a nie tylko jako eksponat w elitarnym muzeum.

 

Hera występuje w składzie: Wacław Zimpel - klarnet, Pawel Postaremczak - saksofony, Ksawery Wojciński - kontrabas, Paweł Szpura - perkusja. Wacław Zimpel – lider Hery, to klasycznie wykształcony klarnecista oraz kompozytor, obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów na światowej scenie muzyki improwizowanej. Największe inspiracje czerpie z sakralnej i rytualnej muzyki różnych kultur. W swoich kompozycjach często odnosi się do dawnych kompozytorów tworząc swoiste, współczesne polemiki lub komentarze muzycznych tradycji. Jest także liderem międzynarodowego Undivided, współtworzy Resonance, orkiestrę Kena Vandermarka. Współpracuje również z: Hamidem Drakiem, Joe McPhee, Mikołajem Trzaską, Michaelem Zerangiem, Klausem Kugelem, Christianem Ramondem, Ghiridarem Udupą, Stevem Swellem, Bobbym Few, Markiem Tokarem czy Perrym Robinsonem.

 

Dominik Wania w latach 2006-2008 był studentem Danilo Perez’a i Jerry Bergonzi’ego na wydziale jazzowym New England Conservatory of Music w Bostonie (USA) w ramach Presidential Scholarship, przyznanego przez Helena Foundation. Jest czynnym muzykiem sesyjnym. Współpracuje i występuje ze znakomitościami sceny jazzowej polskiej i zagranicznej. Uczestniczy także w projektach z muzykami młodego pokolenia: Maciej Obara International Quartet, Noise Trio (muz. elektroniczna z elem. jazzu). W swoim dorobku ma nagrania dla Radia i Telewizji oraz płytowe. Koncertował w wielu krajach Europy, w Azji oraz w USA. Oprócz czynnej działalności koncertowej prowadzi także działalność dydaktyczną na stanowisku adiunkta w Katedrze Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz jako wykładowca w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. W czerwcu 2013r. nakładem wydawnictwa ForTune®, ukazał się pierwszy autorski album Dominik Wania Trio „RAVEL”, prezentujący jazzowe opracowanie jednego z wybitnych dzieł fortepianowych Maurice Ravela „Miroirs”.

 

Trio Flesh Machine to zespół czerpiący swoje inspiracje z takich gatunków jak free jazz, free impro, muzyka współczesna i etniczna. Muzycy kształtują swój własny unikatowy język tonalny oraz eksplorują sonorystyczne możliwości swoich instrumentów. Muzyka zespołu to atonalne walkingi, hipnotyczne groove'y oraz otwarte medytacyjne przestrzenie. Zespół składa się z grającego na klarnecie oraz klarnecie basowym Mateusza Rybickiego, kontrabasisty Zbigniewa Kozery oraz perkusisty Wojciecha Romanowskiego. Obecnie trio nagrywa materiał na pierwszą płytę.

 

Od 2001 roku RGG jest coraz bardziej identyfikowane z europejskim smakiem muzyki improwizowanej, wykonywanej przez trio fortepianowe. Od roku 2013 trio występuje w odmienionej formule. Po 12 latach istnienia RGG w miejsce Przemysława Raminiaka zawitał Łukasz Ojdana, młody utalentowany pianista, który tchnął wiatr w żagle RGG.

Jest to zapewne pierwszy w historii przypadek, gdy w trio fortepianowym zmienia się pianista. Nazwa RGG nie jest już skrótem nazwisk muzyków, lecz stała się marką dzięki równemu zaangażowaniu każdego z jej członków w kreowanie artystycznego kształtu. RGG dozuje słuchaczom uczucia, podając je w czystej, pozbawionej zbędnej oprawy formie. Potrafią być oszczędni, a za chwilę niebywale ekspresyjni, za każdym razem jednak wracając do kojącej ciszy.

 

Gorzycki/Pater Therapy 

to najnowszy projekt Kamila Patera i Rafała Gorzyckiego twórców i współzałożycieli Sing Sing Penelope, A-kineton, Ecstasy Project, Contemporary Noise Sextet - nazwa się Therapy. Duet Gorzycki/Pater to eksperyment łączący w sobie wpływy muzyki improwizowanej, etnicznej, elektronicznej, z wykorzystaniem urządzeń rejestrujących na żywo. 
Album "Therapy" jest nagraniem, które zarejestrowano podczas bydgoskiego festiwalu "Drums Fuzje" w listopadzie 2012 r. Wszystko co powstało podczas koncertu jest zatrzymaniem tej niepowtarzalnej chwili, by móc przekazać ją dalej.

 

Stryjo to połączenie kreatywnych umysłów Nikoli Kołodziejczyka, Macieja Szczycińskiego i Michała Bryndala. Razem tworzą muzykę komunikatywną, spójną i żywiołową - wymykającą się sztywnej klasyfikacji. Ich słuchacze również okazują się być bardzo różnorodni - ich muzyka wywołuje pozytywne emocje zarówno u młodych duchem jak i młodych wiekiem. Być może to wynik połączenia dopełniających się temperamentów muzyków - Michał Bryndal jest znany ze współpracy z takimi zespołami jak Voo-Voo, Wojtek Mazolewski Quintet, Sofa - Nikola Kołodziejczyk komponował m.in. dla Richarda Bony i Metropole Orkest a Maciej Szczyciński zapraszany do zespołów przez Zbigniewa Namysłowskiego, Miki Urbaniak grał również z The Hilliard Ensemble i równie komfortowo czuje się w studiach nagraniowych, wykonując muzykę filmową lub kameralną. Stryjo występuje w Polsce jak i za granicami kraju, m.in. w Korei Południowej, Singapurze i na Węgrzech.

 

Maciej Obara International Quartet to projekt, który utożsamia muzyczne poszukiwania artysty. Obara konsekwentnie podążą swoją własną artystyczną ścieżką, ciągle udoskonalając swój warsztat muzyczny, wypracowując własny język i poszukując indywidualnego brzmienia. Obarze w projekcie towarzyszą: pianista Dominik Wania oraz norwescy instrumentaliści: Ole Morten Vaagan na kontrabasie oraz Gard Nilssen na perkusji.

 



PROGRAM, CK Agora, ul. Serbska 5

Czwartek 21 listopada


13.00 – 13.30 Piotr Damasiewicz Project „Imprographic”
Piotr Damasiewicz – trąbka; Gerard Lebik - saksofon, elektronika, Gabriel Ferrandini – perksuja; Jakub Mielcarek – kontrabas

13.40 – 14.10 Marcin Masecki solo

15.10 – 15.40 Hera
Wacław Zimpel – klarnet; Paweł Postaremczak - saksofon; Ksawery Wójciński – kontrabas; Paweł Szpura – perkusja


15.50 – 16.20 Dominik Wania Trio
Dominik Wania – fortepian; Max Mucha – kontrabas; Dawid Fortuna – perkusja

Piątek 22 listopada

11.30 – prezentacja Europejskiej Stolicy Kultury

12.00 – 12.30 Flesh Machine
Mateusz Rybicki – klarnet; Zbigniew Kozera – kontrabas; Wojciech Romanowski - perkusja

12.40 – 13.10 RGG
Łukasz Ojdana – fortepian; Maciej Garbowski – kontrabas; Krzysztof Gradziuk – perkusja

14.10 – 14.40 Gorzycki/Pater – Therapy
Kamil Pater - gitara, elektronika; Rafał Gorzycki – perkusja

14.50 – 15.20 Stryjo
Nikola Kołodziejczyk –fortepian; Maciej Szczyciński – kontrabas; Michał Bryndal – perkusja

15.30 – 16.00 Maciej Obara International Quartet
Maciej Obara - saksofon, Dominik Wania - fortepian, Ole Morten Vaagan - kontrabas oraz Gard Nilssen - perkusja


Wydarzenie współorganizuje Instytut Adama Mickiewicza.