„Cut The Air” - nowy album Buby Badjie Kuyateh i Michała Górczyńskiego

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Oto muzyczna mozaika pozornie niedopasowanych do siebie elementów: zachodnioafrykańska harfa, czyli kora to pudło rezonansowe wykonane z tykwy, na której rozpięta jest krowia skóra. Z korpusu instrumentu wystaje duży mostek, a między nim i długą szyjką instrumentu rozpięte jest 21 strun. Ich rozmieszczenie po obu stronach mostka pozwala na symetryczną grę obiema rękami i budowanie zachwycającej polifonicznej faktury. Do tego klarnet basowy, o zdecydowanie europejskim rodowodzie, obdarzony charakterystycznym i rozpoznawalnym brzmieniem, o bardzo niskiej, hipnotycznej barwie. O czym mowa? O albumie "Cut The Air”, wspólnym projekcie Buby Badjie Kuyateh i Michała Górczyńskiegoktóra to płyta swoją premierę miała 4 grudnia.

Ale po kolei. Buba Badjie Kuyateh to muzyk urodzony w 1982 roku w Gambii, w mieście Brikama, zwanym “Krainą kory”. Pochodzi z rodziny griotów. W wieku 6 lat zaczął uczyć się gry na balafonie, a następnie - jako siedmiolatek - na korze. W tej właśnie dziedzinie ukazał się jego talent, dzięki któremu wybrano go na spadkobiercę wielowiekowej tradycji, której przedstawicielem był jego ojciec.

Michał Górczyński to urodzony w 1977 roku polski klarnecista, kompozytor i pedagog muzyczny. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Zajmuje się komponowaniem muzyki na różne składy instrumentalne, improwizacją i interpretacją muzyki współczesnej. Jest twórcą instalacji dźwiękowych, tekstów teoretycznych, audycji radiowych oraz filmów undergroundowych. Pracuje nad poszerzaniem możliwości brzmieniowych klarnetu basowego inspirując się beat-boxem. Duet Buba Badjie Kuyateh / Michał Górczyński skupia się na procesie improwizacji, która uwalnia wyobraźnię i pozwala komunikować się muzykom ponad doświadczeniami kulturowymi. Utwory rodzą się ze wspólnego odczuwania i łączenia doświadczeń muzyki klasycznej z muzyką afrykańską. Tematy, melodie to efekty emocji, reakcji na nowe obrazy. Ich utwory, to najczęściej jazzowe improwizacje, bazujące na muzyce tradycyjnej, tworzące naturalną i pełną maestrii syntezę dźwięków - ludowych i klasycznych, tradycyjnych i nowoczesnych. Ich wspólna płyta obfituje w sugestywne, mistyczne dźwięki, budujące rytualny nastrój i uduchowioną atmosferę. "Cut The Air" to duchowy pomost między abstrakcyjnym światem duchów, dawnych, zaginionych cywilizacji, a wrażliwością współczesnego słuchacza.

Pięknie udało się wydobyć zarówno ciepłe, głębokie brzmienie egzotycznego instrumentu, jak i naturalną barwę klarnetu basowego. Dźwięk jest przestrzenny i krystalicznie czysty!

Tagi: