„Blade Runner” na audiobooku w 3D z muzyką Wojtka Mazolewskiego

Autor: 
Redakcja

Po raz pierwszy w Europie zrealizowany został audiobook w technologii 3D. W pewien sposób wymagała tego materia, nad którą pracowali autorzy - powieść giganta literatury Science Fiction Philipa K. Dicka: „Blade Runner. Czy androidy marzą o elektronicznych owcach”.

Łowca Androidów został nagrany nową, cyfrową metodą tworzenia dźwięku binauralnego. Mówiąc technicznie binauralność słyszenia opiera się na drobnych przesunięciach fazowych (czasowych) częstotliwości pomiędzy lewym a prawym uchem. Słyszymy skąd dobiega dźwięk dlatego, ze do jednego ucha dociera minimalnie wcześniej niż do drugiego, do tego dochodzi filtrowanie przez twarzoczaszkę, małżowinę uszną i dla niskich częstotliwości przez klatkę piersiową - jest to tak zwany fenomen HRTF (ang. Head Related Tranfer Function). 
Symulacja binauralności słyszenia na słuchawkach działa w ten sposób, że odwzorowujemy te drobne różnice tworząc sygnał dla lewego i prawego ucha, po to, żeby oszukać mózg. Używając technologii binauralnej na słuchawkach jesteśmy w stanie usłyszeć nie tylko czy coś jest z lewej lub prawej strony, ale również czy coś jest z przodu, tyłu i w ograniczonym stopniu niżej lub wyżej.
Odbiór nagrań stworzonych w technologii binauralnej jest ograniczony do słuchawek.

Dotychczasowe metody miały jedną podstawową wadę - materiały nagrane binauralnie miały bardzo ograniczone pole manewru jeśli chodzi o modyfikacje przestrzeni w procesie postprodukcji. Stworzenie książki science-fiction w taki sposób nie byłoby możliwe - mamy przecież wymyślone przestrzenie z pojazdami z przyszłości (Hoverami), wnętrza pełne gadżetów z przyszłości jak wideofony (choć to z naszego punktu widzenia teraźniejszość) czy sztuczne zwierzęta z mechanizmami pod ukrytymi klapkami sterowniczymi. Dlatego tworząc audiobooka posłużyliśmy się pewnego rodzaju "dźwiękowego bluebox'a" - aktorzy nagrywali w przestrzeni dźwiękowo neutralnej, a cała przestrzeń dźwięku 3D została wygenerowana przy pomocy oprogramowania, mieliśmy więc zupełną dowolność tworzenia zjawisk dookoła głowy słuchacza i to co się dzieje wokół nas jest w 100% kreacją reżysera i realizatora dźwięku. To my na etapie postprodukcji decydowaliśmy z której strony nadleci Hover czy odezwie się sztuczna owca czy zawoła do nas z końca korytarza aktor - mówi realizator dźwięku przy Blade Runnerze, Kamil Sajewicz.

W przedsięwzięciu tym, obok realizatorów nagrania, kompozytora Wojtka Mazolewskiego, wzięła udział plejada znakomitych polskich aktorów: Robert Więckiewicz, Andrzej Chyra, Anna Dereszowska, Magda Popławska, Agnieszka Grochowska, Marian Dziędziel, Krystyna Czubówna i inni. Więcej informacji o audiobooku "Blade Runner" znaleźć można na stronach audioteka.pl

Tagi: