„Żydowskie Granie” już w najbliższy weekend w Warszawie

Autor: 
Redakcja

W nadchodzący weekend odbędzie druga edycja: „Żydowskiego Grania”. Dwa listopadowe wieczory z polską i światową muzyką żydowską. Muzyka ta, nie unikając odniesień do tradycji, stanowi wyraz współczesnych twórczych poszukiwań oraz nieoczywistych rozwiązań kompozytorskich, jakie niosą utworach goszczących u nas artystów. W Synagodze im. Nożyków (przy ul. Twardej 6) 16 i 17 listopada koncerty: „Jan Czapla” czyli trio Olgierd Dokalski/Wojciech Kwapisiński/Ksawery Wójciński oraz projekt „Sefardix” w wykonaniu: Oleś Duo i Jorgosa Skoliasa.


Projekt "Jan Czapla", który będzie można usłyszeć w sobotę 16 listopada, o godz. 20.00 to trio, które tworzy trzech znakomitych muzyków - reprezentantów warszawskiej sceny alternatywnej: trębacz Olgierd Dokalski (Daktari, Kirk, Nor Cold), gitarzysta Wojciech Kwapisiński (Gamid Group, Airth, Nor Cold) oraz kontrabasista Ksawery Wójciński (Hera, Nuntinum). Muzyka zespołu sytuuje się na granicy jawy i snu, a sam projekt czerpie inspirację z tradycji żydowskiej i muzyki aszkenazyjskiej. Tworzone przez „Jana Czaplę” improwizowane i oszczędne w dźwiękach oniryczne pejzaże przywodzą na myśl klimaty prozy Davida Grossmana czy też odmalowują surrealistyczne, muzyczne wizje nawiązujące do twórczości Brunona Schulza. Na koncercie muzycy przedstawią swój najnowszy, premierowy program.


Z kolei Sefardix czyli Oleś Duo i Jorgos Skolias zaprezentują swój projekt w niedzielę 17 listopada o godz. 19.00.
Sefardix swoją premierę miał w 2011 roku na Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska. Natomiast na początku października tego roku została wydana płyta, która już stanowi wydarzenie muzyczne roku. Koncert w synagodze będzie warszawską promocją wydanej płyty. Muzyka, którą usłyszą goście podczas koncertu jest inspirowana głęboko osadzonymi w śródziemnomorskiej mozaice kulturowej sefardyjskimi pieśniami śpiewanymi przez greckich Żydów w XIX i na początku XX wieku. Oleś Duo (Marcin Oleś i Bartłomiej Brat Oleś) to rzadko spotykana w jazzie formacja, składająca się z kontrabasu i perkusji, a jednak wystarczająca, by stworzyć muzykę kompletną, pełną energii i niespotykanych brzmień. Jorgos Skolias - charyzmatyczny wokalista greckiego pochodzenia. Jego znakiem szczególnym jest elektryzująca barwa głosu i niezwykła technika śpiewu.Partnerami 2. Żydowskiego Grania są Festiwal Nowa Muzyka Żydowska oraz Dom Kultury TuPraga.
Patronami medialnymi są: RDC Polskie Radio oraz portal jewish.org.pl.


Informacje o koncertach i zapisach dostępne w Biurze Komunikacji Społecznej w terminach sprzedaży biletów oraz pod numerem 22 620 58 37 oraz mailowo: kultura@jewish.org.pl

Rezerwacji biletów można dokonać mailowo i telefonicznie. Zarezerwowane bilety należy wykupić do czwartku 14 listopada do godz. 18.00 w Biurze Komunikacji Społecznej GWŻ. Po tym terminie rezerwacje tracą ważność.

Sprzedaż w Biurze Komunikacji Społecznej GWŻ, ul Twarda 6 oraz na godzinę przed koncertami. Płatność tylko gotówką.
4.11 (pon) - 7.11 (czw): od 14.00 do 18.00
12.11 (wt) - 14.11 (czw): od 14.00 do 18.00

Sprzedaż w synagodze. Płatność tylko gotówką.
16.11: od 19.00
17.11: od 18.00