“In the Shadow of a Cloud” nowa płyta Yeleny Eckemoff i Stellar Ensemble

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Nazywająca samą siebie “staromodną romantyczką” urodzona w Moskwie pianistka i kompozytorka Yelena Eckemoff raz jeszcze prezentuje przejmującą liryczność i dar do prowadzenia melodii na „In the Shadow of a Cloud”, jej 11 albumie odkąd „przeszła” na stronę jazzu ze świata muzyki poważnej w 2010 r. wraz z ukazaniem się „Cold Sun”, wydanym przez założoną przez artystkę wytwórnię L&H Production.

W oryginalny sposób Eckemoff splata ze sobą elementy jazzowej improwizacji i elementy klasyki, w swoich delikatnych kompozycjach udaje jej się zachować balans między kompozycją skończoną, o określonych strukturach, a dziełem otwartym, wciąż w procesie tworzenia. Na tym podwójnym albumie pianistce towarzyszy gwiazdorski skład nowojorczyków: saksofonista Chris Potter, gitarzysta Adam Rogers, basista Drew Gress i perkusista Gerald Cleaver.

Jak w przypadku poprzednich prac, także „In the Shadow of a Cloud” jest dla rosyjskiej pianistki księgą wspomnień, osobistym archiwum. Czy są to konkretne wspomnienia czy też melancholijne impresje pamięci – znajome dźwięki z pól, dźwięk przejeżdżającego pociągu niedaleko jej dziecięcego domu czy odgłos uruchamianej łódki dziadka pianistki. „In a Shadow of a Cloud” to ścieżka dźwiękowa z życia Eckemoff; życia, które pozostawiła za sobą w 1991 r., gdy – wraz z mężem – wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. „Wszystkie te miejsca, wszyscy ci ludzie są dla mnie straceni. Więc piszę o nich, by choćby w ten sposób uratować ich od zapomnienia, zachować w pamięci” – tłumaczyła pianistka.

Tagi: