Żeby żyć - niezwykły dokument z udziałem Michaela Breckera

Autor: 
Redakcja

Historie trzech niezwykłych ludzi: Seuna Adebiyi - pierwszego reprezentanta Nigerii na zimowych Igrzyskach Olimpijskich, Jamesa Chippendale'a - współzałożyciela fundacji Love, Hope, Strenght - pomagającej muzykom chorym na raka, oraz Michaela Breckera - jednego z największych tenorzystów wszechczasów splata się w jedną opowieść - o walce z białaczką. Film pt. "More to live for" wyprodukowała wdowa po Michealu Breckerze - Susan Brecker.     

W zmaganiach z każdą chorobą ogromną rolę odgrywa czas i szczęście - szybka diagnoza, odpowiednia decyzja podjęta we właściwym momencie czy w porę znaleziony dawca. Tak jest też w przypadku białaczki, gdzie przeszczep szpiku kostnego od właściwego, genetycznie zbieżnego dawcy może uratować życie chorego. Dawców jest jednak ciągle za mało - nie tylko w Polsce.

Śp. Agata Mróz-Olszewska (oraz kontynuatorzy jej dzieła) czy muzyk Nergal organizowali i organizują szereg działań promujących oddawanie szpiku. W USA, najpierw za pomocą koncertu charytatywnego a teraz filmu dokumentalnego robi to Susan Brecker.

Film "More to Live For" jest kroniką trzech ludzkich historii - osób z zaawansowaną białaczką. Przeszczep szpiku jest jedynym sposobem na uratowanie każdego z nich. Stało się naszą misją, by każdy, kto obejrzy ten film zgłosił się do punktu rejestracji dawców szpiku - mówi Susan Brecker. 

Noah Hutton - muzyk i reżyserka towarzyszyła Michealowi Breckerowi w studio, podczas nagrywania jego ostatniej płyty. Była jego rękami i nogami, gdy ten nie był juz w stanie samodzielnie się poruszać. Jej właśnie Susan Brecker powierzyła reżyserię "More to Live For". 

Proces powstawania tego filmu był dla bliskich muzka niezwykle bolesny. Zobaczyć znów Michaela - usłyszeć jego głos to było bardzo bolesne doświadczenie, konieczne przy pracy nad godzinami archwialnych nagrań z udziałem tenorzysty. Pomagała mi wiara w to że ten film nie jest po nic - że sprawi, że ludzie będą oddawali szpik. Jeszcze za życia Breckera, gdy świat obiegła informacja o jego chorobie dziesiątki tysięcy fanów artysty na całym świecie nie tylko wysyłało listy pełne wsparcia, ale także zgłaszało się do banków szpiku. 

Jeśli chcesz oddać szpik, wszelkie informacje znajdziesz pod tym adresem: http://www.szpik.info/ a także m.in. na stronie Fundacji Urszuli Jaworskiej

Tagi: