Środa improwizowanym piąteczkiem!

Autor: 
Redakcja

Wiosna zwitała już do warszawskich klubów. Najlepszym tego dowodem będzie środowy wieczór. 6 marca w stolicy mieć będą miejsce 3 koncerty, z których właściwie każdy trzeba zobaczyć. W Pardon, to tu premierowy koncert nowego, międzynarodowego kwartetu Wacława Zimpla "Smitchback", w Powiększeniu warszawski przystanek trasy kIRka, promujący album "Zła krew" a w klubie Kosmos Kosmos w towarzystwie muzyków warszawskiej sceny zagra Marco Eneidi. Choć z pewnością większość Czytelników i Czytelniczek Jazzarium.pl fajnie ma w domu, gorąco zachęcamy by w środowy wieczór wybrać się na koncert.

"SWITCHBACK to nowy projekt muzyków rozpoznawalnych poprzez szerokie spektrum muzycznych tradycji i stylistyk, na których zbudowany jest ich język, i które stanowią punkt wyjścia do stworzenia osobistej wypowiedzi." - a mówiąc prościej klarnecista Wacław Zimpel jest jednym z bardziej intrygujących i twórczych improwizatorów naszej części świata - nie dziwi więc, że jego zaproszenia przyjmują słynne postacie sceny awangardowej. Tym razem do sprawdzonego już duetu Zimpel/Klaus Kugel - perkusista m.in. kwartetu Undivided jak i nowego Wacław Zimpel Quartet - dołączyli Amerykanie: saksofonista Mars Williams i kontrabasista Hiliard Greene. Tak muzykę tego pierwszego rekomenduje sam John Zorn: "To jeden z prawdziwych saksofonistów. Niezależnie od sytuacji, muzyka grana przez Marsa jest ekscytująca. Pod wieloma względami udało mu się przedefiniować to, czym dla współczesnego saksofonisty jest wszechstronność". Greene zaś ma na koncie współpracę zarówno z Cecilem Taylorem jak i Jasonem Moranem - oraz wszystkimi pomiędzy.

Koncert Switchback może być prawdzwią ucztą muzyki improwizowanej.

Co? Switchback
Kto? Mars Williams / Wacław Zimpel / Hiliard Greene /Klaus Kugel
Gdzie? Pardon, to tu - Pl. Grzybowski 12/16, Warszawa
Kiedy? Środa, 6 marca 2013, godzina 20:00
Bilety: 20 PLN

kIRk to chyba najbardziej nie-jazzowy zespół na improwizowanej scenie a za razem najbardziej intrygujący. Pisaliśmy niedawno o ich najnowszej płycie "Zła Krew".
Tak o ich przedpremierowym koncercie pisała na naszych łamach Beata Rau: "Kirk, niczym doktor Jessup z „Odmiennych stanów świadomości”, filmu science fiction Kena Russella z lat osiemdziesiątych, przeniósł nas w całkowicie nową muzyczną przestrzeń, żeby nie powiedzieć otchłań. I tak, jak w filmie, z jednej strony budziła ona w nas niepokój, z drugiej pociągała, nęciła, jak syreni śpiew, od którego nie było można się uwolnić. Podążaliśmy więc, jak zaczarowani, za surowym beatem elektronicznych instrumentów Pawła Bartnika. Rytmem w ogromnej mierze jednostajnym, który z czasem, stapiał się z biciem naszych serc. Wchodziliśmy w trans. Muzyka była wszędzie. Sample, skrecze, preparowane dźwięki w wykonaniu Filipa Kalinowskiego łamały przestrzeń i kierowały w inne, nieznane muzyczne rejony. Dźwięki, co i raz się łączyły, by po chwili odbić się od siebie i uderzyć w nas ze zdwojoną siłą. I za każdym razem, kiedy osiągaliśmy błogi stan homeostazy, wżynał się w nas chropowaty dźwięk trąbki Olgierda Dokalskiego. Tak inny od elektronicznych, technoidalnych brzmień, ale równie zatrważający i doskonale, mimo swojej inności, wpisujący się w całość."

Co? kIRk "Zła Krew"
Kto? Paweł Bartnik / Olgierd Dokalski / Filip Kalinowski
Gdzie? Powiększenie, Nowy Świat 27 (w bramie), Warszawa
Kiedy? 6 marca 2013, godzina 20:00
Bilety: 15 PLN w przedsprzedaży, 25 PLN w dniu koncertu

Saksofonista altowy i klarnecista Marco Eneidi ma w swoim dorobku współpracę m.in. z Cecilem Taylorem, Donem Cherry, Billem Dixonem czy Williamem Parkerem. Jest także twórcą wydawnictwa Boticcelli Records. Tak o jego muzyce pisał niegdyś portal Diapazon.pl: Ogólnie można powiedzieć, że muzyka prezentowana przez Eneidiego należy do świata free jazzu i swobodnej improwizacji, ale także w przypadku dużych składów, czerpie z doświadczeń tzw. improwizacji strukturalnej. W brzmieniu saksofonów pozostaje pod wpływem pierwszych swoich mistrzów, a zatem Colemana i Coltrane'a. Doszukać się można również powiązań z muzyką i sposobem gry Erika Dolphy'ego, jednakże Eneiidi gra zwykle zdecydowanie szybciej i posługuje się ostrzejszym brzmieniem.
Ten znakomity muzyk wystąpi w środę w klubie Kosmos Kosmos w towarzystwie Marka Pospieszalskiego (saksofon tenorowy), KsaweregoWójcińskiego (kontrabas) oraz sprawcy całego zamieszania - Michała Treli (perkusja).

Co? Marco Eneidi + Trela/Pospieszalski/Wójciński
Kto? Marco Eneidi, Michał Trela, Marek Pospieszalski, Ksawery Wójciński
Gdzie? Kosmos Kosmos, ul. Koszykowa 55, Warszawa
Kiedy? Środa 6 marca 2013, godzina 21:00
Bilety? 20 PLN

A dla tych, dla których improwizowany piąteczek trwa cały tydzień, we wtorek w Pardon, to tu zagra koncert solo Tomasz Duda a w czwartek w Cafe Kulturalna Mikrokolektyw połączy siły z Joshuy Abramsa i jego Natural Information Society.

Tak o solowym koncercie Tomka Dudy w gdyńskim Uchu pisał na naszych łamach Piotr Rudnicki: "Poza tym, że znakomicie sprostał wyzwaniu w postaci odnalezienia wielu sposobów wydobycia dźwięku z instrumentu – przed którym to w pewnym momencie staje każdy muzyk improwizujący, Tomasz Duda zaskoczył również samym doborem instrumentarium: spośród czterech saksofonów podstawowych wybrał największy i najmniejszy, baryton i sopran. Mimo zamiłowania do elektroniki postanowił także zagrać w pełni akustycznie. I tak przez cichą salę gdyńskiego klubu przepłynęły ustnikowe mikrodźwięki drobnych przedęć, otwierania i zamykania klap, nibystetsonowskie spirale i nisko schodzące – zawsze robiące wrażenie -  zapętlone pasaże barytonu."

Co? Tomasz Duda Solo
Kto? Tomasz Duda
Gdzie? Pardon, to tu, Pl. Grzybowski 14/16, Warszawa
Kiedy? Wtorek 5 marca, godzina 20:00
Bilety? 10 PLN

Natural Information Society to autorski projekt chicagowskiego muzyka Joshuy Abramsa. Pierwszy album formacji - Natural Information ukazał się (tylko w wersji winylowej) w wytwórni Eremite. W jego nagraniu brali udział m.in. gitarzysta Jeff Parker i perkusista Hamid Drake. Abrams realizuje swój projekt z udziałem różnych muzyków - w tej części świata z Arturem Majewskim i Kubą Sucharem znanymi z duetu Mikrokolektyw. Podstawą brzmienia projektu jest guimbri – trzystrunowy instrument używany przez ludzi Gnawa z północnej Afryki, podczas ceremonii uzdrawiających. Grę na nim Abrams doskonali od kilku lat. Zespół grając w różnych konfiguracjach - solo, duety, tria i w końcu kwartet, tworzy muzykę, która hipnotyzujące brzmienia afrykańskiej guimbri i indyjskiego harmonium oraz trąbki, perkusji i elementów elektroniki łączy w poszukiwaniu uniwersalnego dla wszystkich kultur muzycznych transu.

Koncert kwartetu promuje nowy album Represencing, wydany (rownież na LP) w zeszłym roku przez Eremite Records.

Co? Natural Information Society
Kto? Joshua Abrams, Arur Majewski, Lisa Alvarado, Kuba Suchar
Gdzie?Cafe Kulturalna, Teatr Dramatyczny, PKiN, Pl. Defilad 1, Warszawa
Kiedy? Czwartek 7 marca, godzina 22:00
Bilety? 25 PLN

Tagi: