Tygiel Kolberga w Warszawie

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Trwają obchodzy Roku Oskara Kolberga. Z tej okazji dziś, w Studiu koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie oraz jutro, w warszawskiej ASP odbędzie się koncert Tygiel Kolberga - Białorusini, Polacy i Żydzi. Jest to próba zobaczenia tradycyjnej kultury tych narodów przez współczesnych wykonawców, którzy szukają starych dźwięków i tradycyjnego repertuaru. Wystąpi Zespół rekonstrukcyjny Z lasu, Zespół Czabatuchy oraz Kapela Brodów.  

Muzyka i śpiewy, które usłyszymy na koncercie pochodzą z obszarów, które znalazły się w „Dziełach wszystkich” Oskara Kolberga. Będą obrzędowe pieśni ze wsi Stoszany z białoruskiego Polesia i zespół „Z lasu”, który uczy się pieśni od śpiewaczek, jeżdżąc po ukraińskim i białoruskim Polesiu. Wystąpi Kapela Brodów w nowym składzie i nowym repertuarze – będzie to muzyka żydowska, grana na zachodniej Rzeszowszczyźnie. Repertuar żydowski został zebrany przez Witka Brodę u wiejskich muzykantów i z zapisów Kolberga.
Andrzej Bieńkowski, Muzyka Odnaleziona

Kapela Brodów gra od 1992 roku. Składy się zmieniają, ale liderem kapeli jest Witold Broda – skrzypek i badacz muzyki tradycyjnej. To on poszukuje muzycznych ścieżek dla kapeli. Na jej repertuar składają się utwory świeckie i religijne z obszaru Pierwszej Rzeczypospolitej. Zachowują oryginalne maniery wykonawcze oraz właściwy muzyce kontekst. Ta muzyka karmi się indywidualnością jej wykonawców; nie tyle cytują, ale opowiadają tę samą, co przed wiekami, historię.
Na koncercie posłuchamy muzyki żydowskiej z Polski, źródłem dla tych opracowań są badania terenowe Witka Brody, wspólne granie z wiejskimi muzykantami, którzy ogrywali żydowskie wesela, lub podsłuchiwali ją „pod oknem”. To z ich pamięci przywołany jest ten repertuar. Znajdą się też utwory zapisane przez Oskara Kolberga.

 

Czabatuchy – to zespół występujący przy domu kultury we wsi Stoszany (Białoruś, rejon piński). Śpiewaczki wykonują tradycyjny repertuar obrzędowy i pieśni związane z porami roku (letnie, wiosenne, jesienne) oraz pieśni liryczne.
 

Grupa Z Lasu to osoby z długoletnim doświadczeniem w praktykowaniu muzyki tradycyjnej, członkinie różnych zespołów, które, zauroczone Polesiem jeżdżą na Białoruś i Ukrainę w poszukiwaniu dawnych pieśni, ciekawych spotkań z ludźmi i śladów archaicznej kultury, archiwizują pieśni i uczą się je śpiewać.
W programie koncertu znajdą się pieśni pieśni z Polesia, z terenów Białorusi. Wszystkie utwory zostały zebrane we wsiach białoruskich z obwodu brzeskiego (m.in. z rejonu pińskiego i stolińskiego). Będą to pieśni letnie i jesienne, wykonywane podczas pracy, pieśni wiosenne – obrzędowe, korowodowe, mające zapewnić obfite plony, oraz liryka - pieśni borowe, a także te, które śpiewa się w czasie odpoczynku, a w których o pracy również się wspomina.

Tagi: