koncert

Hubert Zemler, czyli kwintet jednoosobowy

Warszawski koncert Huberta Zemlera ściągnął sporą publiczność. Nic dziwnego, nie dość, że sam muzyk cieszy się słuszną sławą jednego z najbardziej utalentowanych instrumentalistów młodego pokolenia, to sam występ był pokłosiem wydanej późną jesienią płyty „Gostak & Doshes”, która została bardzo ciepło przyjęta przez krytykę. Każdy kto pojawił się tego wieczoru w klubie Mózg Warszawa - niezależnie od przyczyn – z pewnością nie żałuje dziś tego spaceru na deszczową Pragę. Aura było bowiem jedynym czynnikiem, który nie dopisał tego wieczoru.

Rychlicki i Kurek w Dwa Osiem

Już w najbliższy czwartek w warszawskim klubie Dwa Osiem dojdzie do ciekawego muzycznego spotkania. Tego wieczoru na scenie spotkają się bezkompromisowy gitarzysta Łukasz Rychlicki oraz twórca muzyki syntezatorowej - Piotr Kurek. 

Hubert Zemler rusza w trasę

Niezależnie od przyczyn tego stanu rok 2014 na polskiej scenie niezależnej należał do solistów. Wśród nich wyróżniał się Hubert Zemler, którego drugi album "Gostak & Doshes" ukazał się jesienią nakładem wytwórni Bołt.

Lubelskie Podziemie na Festiwalu Jazz Bez

W dniach 9-13 grudnia do Lublina zawita festiwal Jazz Bez. Tegoroczny cykl koncertów jest okazją nie tylko do poznania improwizujących składów z różnych stron świata, lecz także szansą na zgłębienie lokalnej sceny.

Brötzmann / Noble / Adasiewicz w Pardon, To Tu

Z racji dłuższej nieobecności w Warszawie ominęły mnie wcześniejsze koncerty niemieckiego tytana saksofonu w klubie przy Placu Grzybowskim. Podejrzewam jednak, że nawet ci, którzy słyszeli Brötzmanna w duecie ze Stevem Noble mogli być tego wieczoru lekko zaskoczeni. Instrumentalista, przy nazwisku którego tak chętnie stawiamy przymiotniki w stopniu najwyższym oraz wojenne metafory, pokazał tej nocy także swoje melodyjne, bardziej introspektywne oblicze. Nie tylko wówczas, gdy sięgał po klarnet.

Zdzisław Piernik w Mózg Warszawa

Nie był to długi koncert, ale trzeba go odnotować. W świeżo otworzonym klubie Mózg Warszawa wystąpił bowiem nestor polskiej tuby – Zdzisław Piernik. Liczący sobie ponad siedemdziesiąt lat wirtuoz zaoferował zebranemu – niestety, dość wąskiemu – gronu coś znacznie więcej niż prezentację niezwykłych możliwości preparowanego instrumentu. Pokazał też gruntownie przemyślany i potraktowany całościowy koncert.

Tomasz Stańko, NDR Big Band, Robera Gambarini i NOPR na specjalnych koncertach w Katowicach i Krakowie

W najbliższą środę (6 lipca) w Katowicach oraz dzień później - w czwartek (7 lipca) w Krakowie odbędzie się wspólny koncert Narodowej Orkiestry Polskie Radia, NDR Big Band, Tomasza Stańko oraz Roberty Gambarini!! 

Ta ostatnia uznawana bywa za następczynię Elli Fitzgerald i Sarah Vaughan czy Carmen Mc Rae. W roku 2007 jej płyta "Easy to Love" zdobył nominację do nagrody Grammy w kategorii najlepsza płyta jazzowa. W tym roku Stowarzyszenie Amerykańskich Krtytyków Jazzowych JJA nominowało ją do tytułu wokalistki roku, obok Dee Dee Bridgewater i Cassandry Wilson. 

Tord Gustavsen Trio otworzył w sobotę XVII Festiwal Jazz na Starówce

W sobotę o 19:00, mimo padającego deszczu, Rynek Starego Miasta w Warszawie po raz XVII wypełnili fani jazzu. Festiwal Jazz na Starówce zainaugurował kocert Torda Gustavsena i jego trio. Norweski pianista zaprezentował wybór utworów ze wszystkich czterech ECMowych płyt. Wkrótce na naszych stronach relacja z koncertu i wywiad z artystą.   

John Scofield wystąpi w Warszawie 6 października w ramach Ery Jazzu

John Scofield - genialny gitarzysta zespołu Milesa Davisa będzie gwiazdą jesiennej gali Ery Jazzu w Sali Kongresowej. Gitarzysta i kompozytor tworzący najwspanialsze albumy współczesnego jazzu  przedstawi swój nowy zespół  i program w znacznej mierze opary o standardy rhythm 'n' bluesa. Scofield zaprosił do swojego nowego kwartetu Nigela Halla, wokalistę słynnych formacji Soullive oraz Lettuce, basistę z The Black Crows - Andy'ego Hessa oraz legendarnego perkusistę z Nowego Orleanu - Terence'a Higginsa. Lider jest zauroczony zwłaszcza pozyskaniem Nigela Halla.