Jazzarium Fest!

Portal Jazzarium.pl powstał, bo brakowało nam profesjonalnego portalu jazzowego dla wszystkich miłośników muzyki nieoczywistej. Jazzarium Fest jest kolejnym krokiem, by wraz z grupą muzycznych entuzjastów realizować nasze marzenia.

Steve Coleman i Henry Threadgill to giganci, magicy dźwięku. Między innymi dzięki ich twórczości, współczesna muzyka kreatywna brzmi dziś tak, a nie inaczej. To zaszczyt gościć ich w Warszawie - jesteśmy dumni, że przyjęli nasze zaproszenie.
 
Szczególnie także cieszymy się na polski dzień Jazzarium Festu - wystąpią: nowe trio Marcina Maseckiego (z Tymonem Tymański, i Macio Morettim) oraz zespół High Definition. którzy ledwie kilka tygodni temu wrócił z pierwszą nagrodą z festiwalu Jazz Hoeilaart. Na tym samym festiwalu, w roku 1998 roku triumfował zespół Alchemik a Marcin Masecki otrzymał wyróżnienie indywidualne. W High Definition gra Pianohooligan, Piotr Orzechowski, zwycięzca konkursu Montreux Jazz Piano Competition.
"Profesjonalizm" - nowa płyta Marcina Maseckiego i triumfy Pianohooligana to chyba najważniejsze wydarzenia w tym roku w polskim jazzie. Cieszymy się, że obu bohaterów będziemy mogli usłyszeć na naszym festiwalu.
 
To jeszcze nie koniec niespodzianek...
 
ZAPRASZAMY NA JAZZARIUM FEST!
 
Redakcja Jazzarium.pl
 
 

7 listopada 2011 - godzina 20:00 - Nove Kino Praha
High Definition
Piotr Orzechowski (Pianohooligan) - fortepian
Mateusz Śliwa - saksofon tenorowy
Alan Wykpisz - kontrabas
Patryk Dobosz - perkusja

High Definition to kwartet złożony z młodych, ambitnych muzyków, otwartych zarówno na główny nurt jazzowy jak i korzystających z najnowszych zdobyczy muzyki klasycznej czy popularnej. Cała czwórka studiuje muzykę jazzową w Akademii Muzycznej w Krakowie. Zespoł jest zwycięzcą prestiżowego konkursu Jazz Hoeilaart 2011! High Definition wykonuje własne, oryginalne kompozycje z pogranicza jazzu i muzyki współczesnej oraz aranże standardów jazzowych i utworów kompozytorów muzyki poważnej.
Pianista zespołu, Piotr Orzechowski - Pianohooligan - jest tegorocznym zwycięzcą konkursu "Montreux Jazz Piano Competition".

Masecki/Tymański/Moretti
Marcin Masecki - pianino
Ryszard Tymon Tymański - gitara basowa
Macio Moretti - perkusja

Nowe trio Marcina Maseckiego. Dream team polskiej sceny niezależnej i improwizowanej a z pozoru klasyczne jazzowe trio. Klasycznie raczej nie będzie. Raczej.


8 listopada 2011 - godzina 20:00 - Nove Kino Praha
Steve Coleman & Reflex
Steve Coleman - saksofon altowy
David Virelles - piano & keyboard
Marcus Gilmore - drums

Steve'a Colemana przedstawiać nie trzeba - jeden z gigantów saksofonu, kompozycji, innowator sceny improwizowanej, twórca m-base'u. W trio - czystej jazzowej formie gościł w latach 90tych w klubie Akwarium. W listopadzie przywiezie do warszawy młodych muzyków - Marcusa Gilmore'a - przez wielu, mimo młodego wieku, nazywanego wybitnym, znanego chociażby z trio Vijay'a Iyera oraz Davida Virellesa -pianistę, którego New York Times uznał za jenego z 4 najważniejszych dziś młodych wirtuozów czarno-białej klawiatury.


Bilety w cenie:
200 PLN - rząd 1-3
150 PLN - rząd 4-13 
  70 PLN - studenckie

24 listopada 2011 - godzina 20:00 - Nove Kino Praha
Henry Threadgill Zooid

Liberty Ellman - gitara
Jose Davilla - puzon, tuba
Christopher Hoffman - wiolonczela
Stomu Takeishi - akustyczna gitara basowa
Elliot Kavee - perkusja
Henry Threadgill - saksofon altowy, kompozytor
 

Henry Threadgill - kompozytor, multiinstrumentalista, który od wczesnych lat 70. należy do awangardy współczesnej muzyki instrumentalnej. Na swoim koncie ma ponad 150 projektów. Jego muzyka jest połączeniem tradycji Great Black Music  z  ideami charakterystycznymi dla muzyki współczesnej Czerpie  inspiracje zarówno z afrykańskiego czy hinduskiego folkloru jak i całej jazzowej tradycji czy nawet amerykańskiej muzyki marszowej. Należy do tej grupy muzyków z ACCM, którzy jak Anthony Braxton, Rosoce Mitchell, Leo Smith czy M.R.Abrams wypracowali własny muzyczny świat, obejmujący nie tylko indywidualny styl gry ale także techniki kompozycji i notacji.

ZOOID to sekstet z Jose Davila na puzonie i tubie, Liberty Ullmanem na gitarze, Stomu Takeshi na basie, Elliotem Kavee na perkusji i okazjonalnie z Christopherem Hoffmanem na wiolonczeli. Zespól wydał w ostatnich latach trzy płyty dla wytwórni Pi Records, z których ostatnia „This Bring Us To vol.2” była entuzjastycznie oceniona przez światową krytykę. Zespół wykonuje kompozycje Henry Threadgilla, w których artysta wykorzystuje techniki zbliżone do muzyki serialnej. Każdy z członków zespołu gra serie trzydźwiękowych akordów, które na bazie zmiennego rytmu tworzą polifoniczne wzory, krążące wokół centrum tonalnego. Mimo skomplikowanych pomysłów na organizację samego materiału, muzykę ZOOID przenika charakterystyczny dla kompozycji Threadgilla jazzowy groove czy balladowy liryzm.  

Bilety w cenie:
200 PLN - rząd 1-3
150 PLN - rząd 4-13 
  70 PLN - studenckie