GPS, czyli Dave Douglas wie jak się dziś słucha muzyki

Autor: 
Redakcja

Prowadzone przez znakomitego nowojorskiego trębacza wydawnictwo Greanleaf Music zaprezentowało wczoraj pierwszą odsłonę przedsięwzięcia pod nazwą GPS – Greanleaf Portalbe Series. Jak sama nazwa wskazuje, nowy projekt jest ukłonem w stronę słuchaczy mp3

Sprzedaż płyt wciągu ostatnich lat zmalała już tak bardzo, że chyba nawet maleć przestała. Na drugim biegunie jest rynek odtwarzaczy mp3, muzyki sprzedawanej w postaci cyfrowej w internecie, a za rogiem czai się już chmura i muzyczny streaming – muzyka bez nośnika. Zmiana ta wpływa oczywiście na nasz sposób słuchania muzyki. Niektórzy za symbol tej przemiany uznają ipoda shuffle – mały pojemniczek na pliki muzyczne, pozbawiony nawet wyświetlacza, który za to łatwo przypiąć klipsem do ubrania i zabrać go do parku na jogging.

 

Fakt, że częściej słuchamy muzyki na empetrójce, niż na high-endowej wieży stereo, raczej w biegu, w pracy, w autobusie niż w muzycznej, wytłumionej samotni, zmiana roli muzyki w naszym życiu, wpływa także na samą muzykę. Dostrzegł to m.in. Dave Douglas.

GPS to seria dystrybuowanych w internecie 40 minutowych mini-albumów stworzonych z myślą o empetrójkach. Pierwszy wolumin, pt. „Rare Metals” to paczka zawierająca 6 utworów zarejestrowanych przez Dave Douglas Brass Ecstasy zimą tego roku – 5 nowych kompozycji Douglasa oraz reinterpretację standardu „Lush Life” Billy Strayhorna. Ten ostatni utwór można pobrać za darmo ze strony wydawnictwa Greanleaf. Muzyka „Rare Metals” jest swoistą kontynuacją ostatniej płyty zespołu – nagranej na żywo podczas festiwalu w Newport „United Front”.

 

Spodobał mi się pomysł dostarczania muzyki strumieniem, bezpośrednio do słuchaczy. Standardowa długość płyty CD wydawała się nie oddawać dobrze potrzeb tego nowego nośnika. Także koncepcja krótszej, bardziej nieformalnej sesji nagraniowej ma moim zdaniem sporo wspólnego z tym, jak nagrania jazzowe powstawały wcześniej. GPS jest dla mnie bodźcem do tworzenia nowych melodii i grania ich z muzykami, których podziwiam, ale z którymi nieczęsto mogę grać. - Dave Douglas

 

Rare metal zarejestrowano w składzie: Dave Douglas trąbka; Vincent Chancey, waltornia; Luis Bonilla, puzon; Marcus Rojas, tuba; Nasheet Waits perkusja. 

 

Cena „Rare Metals” to 5$ za pliki mp3, 7$ za flac.

 

Więcej informacji znaleźć można tutaj