Dni Muzyki Nowej 2013: Atmen Trio i Emiter

Autor: 
Redakcja

Debiutancki koncert Atmen Trio oraz premiera najnowszego projektu Emitera zainaugurują dzisiejszego wieczoru 3. edycję festiwalu Dni Muzyki Nowej w Gdańsku. Koncerty rozpoczną się o godz. 20:00 w Klubie Żak.

Atmen Trio w składzie: Agnieszka Atma Kamińska – wokal, Małgorzata Kęsicka – obój, Monika Kwiatkowska - kontrabas wspierane przez Aleksandra Zielenia i Piotra Wasilewskiego tworzących wizualizacje, zaprezentują Inkantacje - projekt interdyscyplinarny, wykorzystujący, obok muzyki, wizualizacje, ruch oraz światło, wprowadzając słuchacza w magiczny świat rozpięty miedzy nowoczesnością a pierwotnym rytuałem. Inkantacje to swego rodzaju zaklęcia, mające na celu zaczarowanie lub odczarowanie rzeczywistości. Utwory skomponowane i zaaranżowane przez Atmen Trio opierają się na uniwersalnym działaniu archetypów, mocy inkantacji, wokaliz i improwizacji.

Agnieszka Atma Kamińska - wokalistka, pianistka, improwizatorka, swobodnie poruszająca się po różnych gatunkach muzycznych, komponuje w nurcie muzyki teatralnej, filmowej, etnicznej, eksperymentalnej i jazzowej, pisze teksty. Tancerka i choreograf, od 2003 związana z Teatrem Amareya, komponuje również muzyczną oprawę spektakli oraz filmów. Instruktorka wokalistyki w szkole Musicollective w Gdańsku, twórczyni autorskiej metody pracy z głosem - Integrative Voicework System. Karierę muzyczną zaczynała śpiewając kilka lat z chórem kameralnym, następnie z chórem Joyful Gospel Choir (2000 - 2003), występowała z Maybe Theatre Company (1999 - 2002) oraz solo śpiewając jazz. Obecnie współtworzy Atmen Trio, Teatr Amareya i udziela się w licznych projektach muzycznych, teatralnych, edukacyjnych i społecznych.

Małgorzata Kęsicka - gra na oboju, śpiewa w chórze kameralnym 441Hz. Swoją muzyczną przeszłość definiuje przez pryzmat wykształcenia akademickiego. Punktem zwrotnym w jej rozumieniu sztuki stały się kursy muzyki współczesnej, prowadzone przez Barta Bouckaerta w Królewskim Konserwatorium w Brukseli, kiedy to nazwiska takie jak Lachenmann, Elliot Carter czy Isang Yun zaczęły dla niej coś znaczyć i stały się przyczynkiem do dalszych, pogłębionych poszukiwań w sferze dźwięku lub ciszy. Obecnie muzykuje wraz z członkami Kapeli Królewskiej, edukuje młodzież, prowadzi cykl autorskich i subiektywnych wykładów o muzyce w Mediatece w Gdańsku, współpracuje z Natalią Grzebałą pod nazwą Zwiewnych Dziewcząt Gra, a także współtworzy Atmen Trio. Ze skrzypaczką Małgorzatą Bury grywała w tramwaju retro. Z wykształcenia jest także psychologiem.

Monika Kwiatkowska - gra na kontrabasie, studiuje na Akademii Muzycznej w Gdańsku, gra z zespołem Le Bâtard de la Raison | Rozumu Bękart oraz z Atmen Trio, jest członkinią pomorskiego projektu Metropolitanka.

Air/field/feedback to nowa odsłona Emitera. Mikrofony, mikser, nośniki analogowe i cyfrowe, nagrania terenowe stają się instrumentami. Łącząc kompozycję, miks różnej jakości materiału dźwiękowego i improwizacji szukam możliwości syntezy analogowego/ cyfrowego brzmienia i organicznych połączeń w samym dźwięku. Istotny jest także kontekst przestrzeni- eksploracja zastanej przestrzeni, „umuzycznienie” architektury stanowi integralny element koncertu. Air/field/feedback łączy różne aspekty dźwiękowych poszukiwań: nagrań terenowych, eksploracji różnorodnych pejzaży dźwiękowych, dźwięku jako interpretacji otoczenia.

Kiedy zaczynał grać, dzierżył w dłoniach gitarę i był jednym z pionierów muzyki gitarowej w Polsce. Marcin Dymiter, znany jako Emiter obecnie częściej koncentruje się na muzycznych eksperymentach i szukaniu dźwięku tam, gdzie go nie ma. Tak jest w jego najnowszym projekcie, w którym zawraca uwagę na znaczenie powietrza, terenu i sprzężenia zwrotnego przy poszukiwaniu nowych dźwięków.

18.01.2013, Gdańsk

Klub Żak, g. 20:00