Brian Lynch profesorem jazzowej trąbki

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
mat. pras.

Należący do światowej czołówki trębaczy, Brian Lynch, został właśnie mianowany profesorem na wydziale słynnej Frost School Of Music Uniwersytetu w Miami. Lynch wykładał będzie w klasie jazzowej trąbki od semestru jesiennego.

Frost School Of Music ustanowiono w 1926 roku i jest jedną z największych szkół muzycznych, spośród funkcjonujących na prywatnych uniwersytetach w USA. Może również poszczycić się jednym z najlepszych uniwersyteckich programów jazzowych, realizowanych w Stanach.

Jak powiada sam Lynch, w swoich wykładach będzie wdrażał koncepcje, które już wcześniej stosował na New York University oraz w The Prinz Claus Conservatory, a także skorzysta z wieloletniego doświadczenia, które nabył podczas swojej muzycznej kariery.

Z okazji świętowania nominacji profesorskiej Brian Lynch wraz z trio pianisty Martina Berjarano (profesora w klasie fortepianu) zagra w sobotę specjalny koncert, podczas Festival Miami, organizowanego corocznie przez Frost School Of Music. Muzyk zaprezentuje kompozycje ze swoich ostatnich płyt "Unsung Heroes" i "Conclave, Vol. 2"

Hard bopowy trębacz zaczął grać w Milwaukee w wieku 16 lat. Po ukończeniu Konserwatorium Wisconsin, większą część 1980 roku spędził w San Diego, gdzie grał z Charlesem McPhersonem. Po przeprowadzce do Nowego Jorku w 1981 roku, Lynch pracował z George Russellem, Horace Silverem, Toshiko Akiyoshi Jazz Orchestra.

W 1987 roku grał z Quintet Frank Wess’ i rozpoczął współpracę z Eddiem Palmieri. Lynch był ostatnim trębaczem w Jazz Messengers Arta Blakey’a (1988-1990), a od 1992 grał w Kwintecie Phila Wooda. Brian Lynch jako lider nagrał płyty dla wytworni Ken i Criss Cross. W 2000 roku ze swoim kwartetem nagrał album dla Sharp Nine Records wydał album, na którym towarzyszyli mu Mulgrew Miller, Essiet Essiet i Carl Allen. Płyta była hołdem złożonym mistrzom trąbki, takim jak Woody Shaw i Tom Harrell.

Zanim jednak wybierzemy się na wykłady Pana Profesora, możemy posłuchać jego gry we Frost Faculty Octet.