Holendrzy i 5 fortepianów zagrają Chopina w Warszawie

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
Henryk Malesa

3 września na Skwerze Hoovera swój finał będzie miał letni cykl koncertów „Chopin na Krakowskim Przedmieściu”. Wystąpi holenderskie Peter Beets Trio w programie „Chopin Meets The Blues” oraz Sławek Jaskułke z autorskim projektem „Chopin na 5 fortepianów”.

Peter Beets to znana światowej scenie jazzowej postać, uznawana prze niektórych krytyków za następcę Oscara Petersona. Poza występami na prominentnych festiwalach jazzowych, występował z takimi osobistościami światowego jazzu, jak Elvin Jones, Wynton Marsalis, Johnny Griffin, Dee Dee Bridgewater, czy Chris Potter. W Warszawie wystąpi wraz z gitarzystą Joe Cohnem i basistą Ruudem Jacobsonem ze własnymi interpretacjami dzieł Chopina.

Tego dnia swoją polską prapremierę będzie miał również projekt Sławka Jaskułke „Chopin na 5 fortepianów”, z którym w ubiegłym roku z sukcesem zawitał na Światową Wystawę „EXPO 2010”. Wespół z czterema pianistami, wywodzącymi się z klasyki i jazzu, w osobach Katarzyny Borek, Joanny Dudy, Piotra Wyleżoła i Pawła Kaczmarczyka zaprezentował swój projekt w Szanghaju. Tym razem pomysłodawca zaprosił również zdobywcę Grand Prix w tegorocznym konkursie pianistycznym w Montreux – Piotra Orzechowskiego.

„Chopin na 5 fortepianów” to projekt nowatorski w swej idei i brzmieniu, o czym świadczyć może już sam fakt spotkania na jednej scenie odmiennych wizji chopinowskich dzieł, dokonujących się w stylistyce klasycznej i jazzowej jednocześnie. Oto na naszych oczach odbyć się może śmiała konfrontacja dwóch odmiennych światów, które spajane mają być nieszablonowymi aranżacjami Sławka Jaskułke.

Gwarantem niezwykłości brzmienia będą z pewnością nazwiska przedstawicieli młodego pokolenia pianistyki: klasycznej, w której jedną z najwybitniejszych postaci jest Katarzyna Borek oraz indywidualności pianistyki jazzowej – Joanny Dudy, Pawła Kaczmarczyka, wkraczającego odważnie Piotra Orzechowskiego, jak i samego autora projektu – Sławka Jaskułke.

Projekt Sławka Jaskułke, promujący polską kulturę podczas prezydencji w UE, będzie również prezentowany w tym roku na scenie symfonicznej Ogrodu Botanicznego w Singapurze, a także w Sali Koncertowej Zakazanego Miasta w Pekinie i innych miastach Chin, a 16 września będzie można wybrać się na koncert w Sopocie.

Koncert w Warszawie rozpocznie się o godzinie 20:00. Wstęp jest wolny.