WFSK: Tenores di Bitti Mialinu Pira / DANYEL WARO

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Namiot przed PKiN, Warszawa
Data: 
26.09.2013
Godzina: 
19:30

Najsłynniejsi śpiewacy z Sardynii, znani z perfekcyjnych pieśni polifonicznych. Tradycja wykonywanego przez nich śpiewu cantu a tenore sięga trzech tysięcy lat i wywodzi się z najstarszych kultur Morza Śródziemnego. Od 2005 roku uznawany jest on za oficjalnie Arcydzieło Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

 

 

Kwartet wokalny składa się z czterech głosów: Oche, Bassu, Contra i Mesu Oche. Pierwszy śpiewa poezję i improwizuje prowadząc melodię, a pozostałe trzy tworzą harmoniczne tło. Jako że cantu a tenore to dawna pieśń pasterska, zgodnie z tradycją głosy tworzące tło mają imitować gwizd wiatru, beczenia owiec, i muczenia krów. W trakcie występu, muzycy stoją naprzeciw siebie w kole, niekiedy trzymają się za ręce i tańczą. Podkreśla to moc ich śpiewu, a także pozwala poczuć silny magnetyzm i energię, typowe dla niezwykłych terenów Sardynii. Co ciekawe, choć tak zakorzeniony w kulturze włoskiej, gardłowy śpiew polifoniczny i asymetryczny rytm, przywodzą na myśl orientalne brzmienia Afryki i Oceanii.

 

-----------

 

Artysta wielowymiarowy i bezkompromisowy, uznawany za legendę muzyki maloya, wpisanej w 2009 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Okrzyknięty bohaterem Reunionu, wyspy na Oceanie Indyjskim, położonej pomiędzy Madagaskarem i Mauritiusem.

Historia muzyki maloya jest długa i burzliwa, a Danyel Waro to jeden z najsłynniejszych architektów odrodzenia tego niezwykłego gatunku, zakazanego przez lata z powodu silnych związków z kulturą kreolską. Tej akustycznej wersji wyspiarskiego bluesa od zawsze towarzyszyło przesłanie buntu, nadziei i odwagi. Maloya ma uświadamiać mieszkańców Reunion na temat znaczenia ich dziedzictwa kulturowego, dlatego słowa zawarte w tekstach Danyela Waro są pełne mądrości, ale i gwałtownego gniewu.

Twórczość Danyela Waro została odkryta w 1995 podczas paryskiego festiwalu Africolor. Od tamtej pory niestrudzenie dąży do celebracji języka kreolskiego, który według artysty tak dobrze wyśpiewuje i oddaje istotę słów: „To, co najbardziej mnie interesuje, to słowa, magia słów, szczęście ukryte w słowach, apetyt na słowa i melodia. Najważniejsze dla mnie są śpiew i występy na żywo”. Swoją działalnością muzyczną zdobył międzynarodową sławę i uznanie środowiska zawodowego, które przyznało mu nagrodę artystyczną WOMEX w 2010 roku.