Weezdob Collective

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Blue Note Jazz Club, Poznań
Data: 
17.06.2015
Godzina: 
20:00

Weezdob Collective wystąpi w poznańskim Blue Note Jazz Club. Tegoroczni laureaci Bielskiej Zadymki Jazzowej, Jazz Fruit Mladi Ladi Jazz w Pradze i Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni zagrają 17-go czerwca.

Zespół powstał w lutym 2014 r. ze wspólnej inicjatywy gitarzysty Piotra Scholza oraz saksofonisty Kuby Marciniaka, którzy pierwsze doświadczenia z muzyką jazzową zdobywali razem już w liceum. Po latach rozłąki, spowodowanej wyjazdem Kuby na studia do Jazz Institut Berlin, zapragnęli wznowić muzyczną współpracę. Do wspólnego grania zaprosili kolegów z liceum – kontrabasistę Damiana Kostkę i perkusistę Adama Zagórskiego oraz poznanego podczas studiów na Akademii Muzycznej harmonijkarza Kacpra Smolińskiego.

Członkowie zespołu zdobywali wykształcenie. na następujących uczelniach: Jazz Institut Berlin (Niemcy), Syddansk Musikkonservatorium w Odense (Dania), Prins Claus Conservatoire w Groningen (Holandia), Akademia Muzyczna w Poznaniu, Akademia Muzyczna we Wrocławiu. Chcąc połączyć swoje różnorodne doświadczenia i oryginalne brzmienia, stworzyli spójny kolektyw improwizatorów i kompozytorów.

Repertuar zespołu składa się głównie z autorskich kompozycji wszystkich jego członków, jak również standardów w autorskich aranżacjach. Nietypowe w jazzie połączenie harmonijki i saksofonu oraz inspiracje różnymi gatunkami muzycznymi zapewniają formacji świeże i rozpoznawalne brzmienie. Opierając się na tradycji muzyki jazzowej, artyści wzbogacają swoje kompozycje o elementy współczesnej muzyki improwizowanej, muzyki klasycznej, słowiańskiej muzyki ludowej.

Weezdob Collective rozpoczął swoją działalność artystyczną od wspólnej sesji nagraniowej, która zaowocowała występem w finale konkursu Jazz nad Odra 2014 w kwietniu 2014 roku. Już w sierpniu zespół wziął udział w konkursie RCK PRO JAZZ w Kołobrzegu, gdzie zajął II miejsce. W październiku 2014 roku Weezdob Collective zajęło III miejsce na Międzynarodowym konkursie jazzowym Krokus Jazz Festival. W styczniu 2015 roku zespół otrzymał tytuł Aniołka Jazzowego (Grand Prix) na Bielskiej Zadymce Jazzowej. Kolejnymi laurami na koncie zespołu to III miejsce na Czech Jazz Contest 2015, I miejsce na Jazz Fruit w ramach festiwalu Mladi Ladi Jazz w Pradze oraz I miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Jazzowych i Bluesowych 2015.

CO? – Weezdob Collective
KTO? – Kacper Smoliński, Kuba Marciniak, Piotr Scholz, Damian Kostka, Adam Zagórski
GDZIE? – Blue Note Jazz Club, Poznań
KIEDY? – 17/06/2015, 20:00
BILETY? - 20 zł / 15 zł / 10 zł