Warsaw Summer Jazz Days 2018 - dzień 2

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub Stodoła, Warszawa
Data: 
06.07.2018
Godzina: 
19:00

Soweto Kinch Trio, Jonathan Finlayson & Sicilian Defense i Leszek Możdżer Special Project - tak wygląda drugi dzień tegorocznej edycji festiwalu Warsaw Summer Jazz Days. Koncerty odbędą się 6 lipca, w warszawskim klubie Stodoła.

 to angielski saksofonista altowy i raper urodzony 10 stycznia 1978 roku w Londynie.
Kinch zaczął grać na saksofonie w wiekiu lat dziewięciu. Cztery lata póżniej spotyka Wyntona Marsalisa, odkrywa jazz i staje się jego wielkim pasjonatem.Najpierw koncentruje swoje umiejętności na fortepianie, ale to kilka lat póżniej saksofon altowy staje się jego głównym instrumentem.
W roku 2001 powołuje do życia swoje trio z Michaelem Olatuja na basie i Troyem Millerem na perkusji. Początkowo zespół wspomaga Courtney’a Pine’a.
Wraz z wydaniem debiutanckiego albumu Conversation with the the Unseen w roku 2003 na Kincha spada istny grad nagród i wyróżnień. Płyta jest nominowana do nagrody Mercury Music Prize.
W roku 2004 Soweto jest zwycięzcą w kategorii najlepszego instrumentalisty i najlepszego zespołu według BBC Radio Jazz.
W roku 2006 Kinch realizuje swój kolejny album: A Life in the Day of B19: Tales of the Tower Block.
To pierwszy w jego dorobku dwuczęściowy album konceptualny. Drugi koncept album z 2013 roku The Legend of Mike Smith był wystawiany na deskach teatru w Birmingham. Ta historia na kanwie Boskiej Komedii Dantego i siedmiu grzechów śmiertelnych opowiada o młodym MC, który staje przed pokusami współczesnego świata.
Kinch jest aktywny na wielu frontach. Jako raper, istrumentalista, a nawet radiowy prezenter. Od 2016 roku prowadzi sówj program Jazz Now na falach BBC Radio 3.
Jeszcze za życia Amy Winehouse kilka razy wspominała w wywiadach, że to z Soweto Kinchem najchętniej nagrałaby jazzowy album.

Jonathan Finlayson jest określany przez New York Times jako “ zjadliwy I często zaskakujący trębacz zafascynowany kompozycją”.
Urodzony w 1982 w Berkeley Finlayson zaczął naukę gry na trąbce w wieku lat dziesięciu.Pod swoje skrzydła wziął go wówczas legendarny trębacz ery bebopu z Bay Area Robert Porter. Młody Finlayson najpierw akompaniował Porterowi na jego koncertach jednocześnie spędzając wieczory i noce na jam sessions.
Dalszą naukę kontynuował w New School for Jazz and Contemporary Music pod okiem takich legend jazzu jak Eddie Henderson, Cecil Bridgewater i Jimmy Owens.
W roku 2000 Jonathan Finlayson w wieku 18 lat dołączył do zespołu Five Elements Steve’a Colemana. Z nim zresztą gra i koncertuje z powodzeniem do dziś.
Jego wyjątkowa zdolność adaptacyjna różnych wizji i konceptów muzyki sprawia , że Finlayson koncertuje i nagrywa z tak wybitnymi indywidualnościami dzisiejszej sceny jazzu jak Steve Lehman, Mary Halvorson, Craig Taborn, Henry Threadgill i występuje u boku razem z Von Freemanem, Jasonem Moranem, Dafnisem Prieto i Vijay Iyerem.
Jako lider Finlayson razem ze swoim zespołem Sicilian Defense kreuje całkowicie nową awangardową muzykę inspirowaną Afryką i Kubą, jej rytmiką, brzmieniem i melodyką.
Jego debiutancki album Moment and the Message był uznany jednym z najlepszych w 2013 roku, zaś sam Finayson rok później został obwołany w dorocznej ankiecie krytyków pisma Down Beat numerem jeden w kategorii wschodząca gwiazda trąbki.

Leszek Możdżer jest jednym z najbardziej znanych polskich muzyków jazzowych. To pianista światowej klasy, odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. Urodził się 23 marca 1971 roku w Gdańsku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia i przeszedłszy wszystkie szczeble edukacji uzyskał dyplom gdańskiej Akademii Muzycznej w 1996 roku. Jazzem zainteresował się w klasie maturalnej. Ostrogi zdobył w zespole klarnecisty Emila Kowalskiego, a pierwszą próbę z zespołem Miłość odbył na swoje 20 urodziny. We wczesnych latach działalności muzycznej był również członkiem kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego. W roku 1992 otrzymał wyróżnienie indywidualne na Jazz Juniors i była to pierwsza kropla obfitego deszczu nagród, jakie miały spaść na niego przez następne lata. Od tamtego czasu zwyciężał we wszystkich kolejnych ankietach czytelników „Jazz Forum” w kategorii ‘Fortepian’ i został też wielokrotnie uznany Muzykiem Roku.
Leszek Możdżer nagrywał płyty z najwybitniejszymi polskimi muzykami jazzowymi: Tomaszem Stańką (Pożegnanie z Marią), Januszem Muniakiem (One And Four), Michałem Urbaniakiem (Live In Holy City), Piotrem Wojtasikiem (Lonely City i Quest z Billym Harperem oraz Hope z Dave’em Liebmanem), Adamem Pierończykiem (Live In Sofia i 19-9-1999), Henrykiem Miśkiewiczem (Ja nie chcę spać), Anną Marią Jopek (m.in. Bosa, Barefoot, Upojenie, Farat). Nagrywał też ze Zbigniewem Preisnerem (m.in. przy Requiem dla mojego przyjaciela oraz 10 łatwych utworach na fortepian). Od lat współpracuje również z mieszkającym w Los Angeles Janem Kaczmarkiem (nagrania dla wytwórni 20th Century Fox oraz Mira Max)– wliczając w to nagranie nagrodzonej Oscarem muzyki do Finding Neverland.
Możdżer koncertował i nagrywał też z międzynarodowymi gwiazdami takimi jak : David Friesen, Pat Metheny, Arthur Blythe, Buster Williams, Billy Harper, Joe Lovano, Archi Shepp, David Liebman, Charles Fox, Lester Bowie, David Gilmour, Marcus Miller, John Scofield, Steve Swallow, Eddi Daniels, Tan Dun. Pianista najpełniej odnajduje się w projektach solowych i autorskiego trio z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco.
Od roku 2011 Leszek Możdżer jest Dyrektorem artystycznym plenerowego festiwalu muzycznego nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu – Enter Music Festival.

CO? – Warsaw Summer Jazz Days 2018 - dzień 2
KTO? – Soweto Kinch Trio - Soweto Kinch, Nick Jurd, Will Glaser / Jonathan Finlayson & Sicilian Defense - Jonathan Finlayson, Miles Okazaki , David Bryant, Chris Tordini, Craig Weinrib / Leszek Możdżer Special Project - Leszek Możdżer, Ambrose Akinmusire, Bodek Janke, Vladimir Volkov
GDZIE? – Klub Stodoła, Warszawa
KIEDY? – 06/07/2018, 19:00