TOMASZ DĄBROWSKI & TYSHAWN SOREY

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Zamek w Nidzicy
Data: 
02.05.2012

TOMASZ DĄBROWSKI & TYSHAWN SOREY

Projekt Tomasz Dąbrowskiego, który do współpracy zaprosił genialnego amerykańskiego kompozytora i multiinstrumentalistę Tyshawn'a Sorey'a. Trąbka, Balkan-horn i perkusja, to instrumenty, których używają Dąbrowski i Sorey do tworzenia muzyki opartej na rozbudowanych formalnie, przemyślanych kompozycjach, połączonych z otwartą improwizacją.

Tyshawn Sorey jest aktywnym muzykiem, kompozytorem i nauczycielem. Perkusista, puzonista i pianista. Koncertuje na całym świecie z własnymi projektami, jak też znakomitymi muzykami: Steve Coleman, John Zorn, Vijay Iyer, Wadada Leo Smith, Dave Douglas i Tim Berne. Jego dorobek kompozytorski, to ponad 160 utworów, od kompozycji na zespoły jazzowe do dużych form na orkiestrę.

Tomasz Dąbrowski trębacz i kompozytor. Gra na trąbce i na instrumencie nazwanym przez niego ‘Balkan-Horn ‘. Jego mocne, charakterystyczne i rozpoznawalne brzmienie inspirowane jest folkiem wschodnioeuropejskim, awangardą Berlińską i współczesną sceną muzyki improwizowanej. Obecnie mieszka w Danii, gdzie studiuje na wydziale kompozycji i realizuje autorskie projekty. W styczniu 2012 wyjechał do Nowego Jorku, gdzie w przeciągu zaledwie dwóch tygodni, nagrał trzy płyty. Dwie autorskie - duet z Tyshawnem Sorey'em oraz trio z Kris Davis i Andrew Drury. Trzecia płyta na zaproszenie duńskiego basity Kennetha Knudsena została zarejestrowana z udziałem m.in Jaleel'a Shaw i Johnathan'a Blake'a.

Zamek w Nidzicy, godz. 19:00

fot. Leszek Nojman