Sopot Jazz Festival: Alice Ricciardi & Viktorija Pilatovic Songbook / Timucin Sahin Trio feat. Michał Barański & Łukasz Żyta

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Hotel Sofitel Grand Sopot
Data: 
05.10.2017
Godzina: 
19:00

5 października startuje Sopot Jazz Festival 2017. W hotelu Sofitel Grand Sopot usłyszymy projekt Alice Ricciardi & Viktorija Pilatovic Songbook. Po nich na scenę wyjdzie Timucin Sahin, któremu towarzyszyć będzie polska sekcja rytmiczna Michał Barański i Łukasz Żyta. Po koncertach, w Teatrze Boto odbędzie się jam session.

Alice Ricciardi i Viktoriji Pilatovic na scenie spotkają się po raz pierwszy, zademonstrują dwa zasadniczo różne podejścia do jazzowej wokalistyki. Dla publiczności będzie to okazja doświadczenia szerokiego spektrum ekspresji i interpretacji melodii. W projekcie wystąpi także międzynarodwe trio: czołowy włoski pianista Pietro Lussu, amerykański kontrabasista Josh Ginsburg, oraz legendarny polski perkusista Czesław Bartkowski. 

Alice Ricciard - włoska wokalistka i kompozytorka jazzowa, obecnie mieszka w Rzymie i w Nowym Jorku. Muzyką zajmuje się od 7 roku życia, studiowała grę na skrzypcach i fortepianie w Konserwatorium Giuseppe Verdiego w Mediolanie. W 1998 roku podjęła studia wokalne w mediolańskiej "Accademia Internazionale dekla Musical" pod kierunkiem Enrico Intra i Franco Cery. W 2002 roku, we Francji, uzyskała dyplom F.N.E.I.J., czyli tamtejszej Narodowej Federacji Szkół Jazzu i Muzyki Współczesnej, który uprawnia do nauczania tej muzyki w całej Europie. Laureatka II nagrody Konkursu Wokalnego na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Montreaux, w 2006 roku występowała w Nowym Jorku na Konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Edukacji Jazzowej IAJE oraz w Dizzy's Club w Centrum Lincolna. Studiowała również z Rachel Gould we Włoszech, a także z legendą jazzu Ranem Blakem w Bostonie.
Jej debiut płytowy, wydany przez Blue Note / EMI album "Comes Love", wzbudził uznanie krytyków i publiczności. Jej najnowszy album "Optics" wydała niezależna wytwórnia Grega Osby'ego Inner Circle Music.

Viktorija Pilatovic jest wokalistką jazzową z Litwy. Ukończyła Berklee College of Music, gdzie uzyskała pełne stypendium oraz nagrodę Excellency - za artystyczną doskonałość. Przez ostatnie lata zdobywała doświadczenie pedagogiczne, m.in. w Berklee International Network School w Ekwadorze, na seminariach Sedajazz w Hiszpanii i w Global Music Network w Londynie. Nagrywa dla firmy płytowej Grega Osby'ego Inner Circle Music, jej debiutancki album "Nica's Blues" ukazał się w 2013 r., a kolejny, "Stories", w marcu 2017 r.
Ze znanym hiszpańskim saksofonistą Perico Sambeatem nagrała jego najnowszą płytę big-bandową "Voices". Występowała i współpracowała z artystami, takimi jak: Victor Wooten, Abraham Laboriel, Victor Mendoza, John Clayton, J.D. Walter, Ralph Peterson, Alex Sipiagin, David Berkman, Don Braden, Jeff Cascaro, Joris Teepe, Freddie Bryant, Gene Jackson, Robin Eubanks, Polo Orti, a także wzięła udział w Konkursie Wokalnym Shure na Montreux Jazz Festival. Jej kwintet wystąpił przed Chrisem Davem and the Drumheadz na Vilnius Mama Jazz Festival 2012 w Wilnie, na którym grali także m.in. Wallace Roney i Ravi Coltrane.

Timucin Sahin - gitarzysta, kompozytor, pedagog. Urodził się w Turcji, wyemigrował do Holandii, aby studiować gitarę jazzową i kompozycję klasyczną w konserwatoriach w Hilversum i Amsterdamie. Następnie kontynuował naukę w Manhattan School of Music. Jedyne w swoim rodzaju dźwięki jego bezprogowej gitary elektrycznej i emocjonalne treści jego kompozycji czynią go artystą wyjątkowym i z nikim nieporównywalnym, a jego muzykę niemal niemożliwą do klasyfikacji w żadnej kategorii.

Zarówno jego kompozycje, jak i gra na dwugryfowej gitarze - jego znak firmowy - tchną niezrównanym indywidualizmem. Swą muzykę wywodzi z bogatej wiedzy i doświadczenia, które w znacznej mierze zawdzięcza wybitnej biegłości w grze na gitarze. Stosuje improwizację, ale w sposób trudny do oddzielenia od brzmienia swej zapisanej w nutach muzyki.  Jego muzykę charakteryzuje delikatność wyobraźni instrumentalnej i rytmicznych struktur, o znacznej elastyczności, choć wyraźnie osadzonych w rytmicznej pulsacji.

Jest laureatem pierwszej nagrody prestiżowego Holenderskiego Konkursu Jazzowego w 2001 r. oraz drugich nagród - Jur Naessens Music Award w 2002 r. oraz Deloitte Jazz Award w 2006 r.
Jego trzeci album jako lidera, "BAFA", jest powszechnie uważany za jedną z najbardziej oryginalnych i bezkompromisowych płyt współczesnego jazzu.
Niedawno wydał nagrany w kwintecie album "INHERENCE", o którym magazyn Downbeat napisał, że jest "bardzo imponujący, żywiołowo ekspresyjny, ale także intelektualnie zaawansowany i przebojowy".
Timucin Sahin pracuje także nad doktoratem w dziedzinie kompozycji na New York University.

CO? – Sopot Jazz Festival 2017: Alice Ricciardi & Viktorija Pilatovic Songbook / Timucin Sahin Trio feat. Michał Barański & Łukasz Żyta
KTO? – Alice Ricciardi, Viktorija Pilatovic, Pietro Lussu, Josh Ginsburg, Czesław Bartkowski / Timucin Sahin, Michał Barański, Łukasz Żyta 
GDZIE? – Hotel Sofitel Grand Sopot
KIEDY? – 05/10/2017, 19:00
BILETY? – 80 pln / 60 pln (ulgowy)