Skrzyżowanie Kultur 2015: Geomungo Factory / Şivan Perwer

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Namiot festiwalowy przed PKiN, Warszawa
Data: 
24.09.2015
Godzina: 
19:00

24-go września w namiocie festiwalowym przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie, w ramach festiwalu Skrzyżowanie Kultur 2015, wystąpią Geomungo Factory oraz Şivan Perwer.

Zespół założony w 2007 roku przez grupę młodych studentów z Seulu, która rozpoczęła swoją podróż i wymianę muzycznych doświadczeń. Ich pasja i miłość do tradycyjnej muzyki koreańskiej wkrótce zaprowadziła ich na świadomą drogę odkrywania misji jaka miała by przeświecać ich twórczości, czyli prezentacja fascynującego dźwięku geomungo światowej publiczności.

Nazwa zespołu Geomungo Factory to kombinacja słów, w której Geomungo oznacza tysiącletnią koreańską cytrę a Factory, czyli fabryka, przywodzi na myśl obrazy z taśmy produkcyjnej.  Geomungo jest wielowiekowym, zakazanym w Korei Północnej, dworskim instrumentem, a zespół Geomungo Factory – odkrywa na nowo jego brzmienie.

Zespół stworzył już wiele wariantów tego instrumentu: geomungo jako cytra smyczkowa o niskim brzmieniu wiolonczeli, geomungo elektryczne, oraz używane w podobnej formie jak cymbały. Nakładające się na siebie dźwięki, tworzone przez instrumenty kojarzą się z muzyką Steve’a Riche’a, ale w przeciwieństwie do jego gładkiego, lśniącego tonu, koreański zespół Geomungo Factory uzyskuje bardziej chropowatą teksturę, a ich rytmy są często nieregularne i niepokojące. Grupa stała się prawdziwą furorą festiwalu K-Music w 2013 roku, podczas swojego pierwszego wyjazdu do Londynu, gdzie została nazwana jednym z najbardziej intrygujących zespołów festiwalu.

Zespół o swojej twórczości mówi tak: podczas gdy nasz pierwszy album skupiał się na tradycyjnej muzyce, drugi, ukazywał oryginalność naszego zespołu poprzez to co sami odkryliśmy i wynaleźliśmy. Występowaliśmy wiele razy podczas wielu wydarzeń, a pomysły i inspiracje pomogły nam osiągnąć szersze spektrum naszej muzyki. Będziemy kontynuować swą działalność aż muzyka geomungo stanie się wszechobecnie rozpoznawalna.

Geomungo Factory na swoim koncie mają 2 albumy oraz występy na wielu światowych festiwalach.

Şivan Perwer - piosenkarz, poeta, wirtuoz gry na temburze, urodził się w tureckim Kurdystanie. Artysta przyciąga publiczność na całym świecie swoją charyzmatyczną i kontrowersyjną osobowością, ale przede wszystkim silnym, poruszającym głosem i hipnotycznym wręcz rytmem swojej muzyki. W ciągu ostatnich trzydziestu lat jego twórczość stała się symbolem kurdyjskiej tożsamości, a wokół mocy jej działania urosły legendy. Jedna z nich mówi o kurdyjskim wojowniku o wolność, który w obliczu operacji bez znieczulenia, zdecydował, że poradzi sobie z bólem, śpiewając pieśni Şivana.

Przez lata jego utwory były zakazane w Iraku, Iranie, Syrii i Turcji. W 1976 roku, gdy tureckie władze wydały na niego nakaz aresztowania, został zmuszony do ucieczki z kraju i na długie lata osiadł w Niemczech. Dopiero tam nagrał swój pierwszy oficjalny album z tradycyjnymi utworami kurdyjskimi. Po raz pierwszy wrócił do kraju dopiero w listopadzie 2013 roku.

O swojej twórczości artysta mówi: Chcę, aby moja muzyka mówiła o moich ludziach, o ich rzeczywistości, cierpieniu, o okupacji. Chcę nadać kurdyjskiej muzyce twarz, osobowość. Chcę służyć ludziom moją muzyką.Jego zaangażowane politycznie teksty szczególną popularność zyskały w okresie kurdyjskich protestów przeciw irackim naciskom w 1972 roku. Kasety z muzyką Perwera Kurdowie przekazywali sobie, mimo ryzyka więzienia, a nawet kary śmierci.

Dziś artysta ma na koncie 25 albumów i występy u boku takich sław jak Peter Gabriel czy Sting. W Warszawie podczas koncertu towarzyszyć mu będą trzej muzycy: Ertan Tekin grający na instrumentach dętych (duduk, zurna oraz mey), Hakan Vreskala na instrumentach perkusyjnych (darbuka, def oraz dhol) i Najmadin Najim, który zagra na skrzypcach.

CO? – Skrzyżowanie Kultur 2015: Geomungo Factory / Şivan Perwer
KTO? – Geomungo Factory, Şivan Perwer
GDZIE? – Namiot festiwalowy przed PKiN, Warszawa
KIEDY? – 24/09/2015, 19:00
BILETY? - 40 zł / 200 zł (karnet)