SHOFAR (Rogiński, Trzaska, Moretti)

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Pardon To Tu, Warszawa
Data: 
17.04.2013

SHOFAR (Rogiński, Trzaska, Moretti)

Mikołaj Trzaska - saksofon, klarnet basowy
Raphael Rogiński - gitara elektryczna
Macio Moretti - perkusja

Każdy z nich jest znaczącą osobowością na polskiej scenie muzycznej. A razem tworzą zespól SHOFAR (czyli Raphael Rogiński - Mikołaj Trzaska - Macio Moretti) na który bardzo serdecznie zapraszamy!!!
Ich marcowa trasa koncertowa w Stanach Zjednoczonych okazała się dużym sukcesem i tym bardziej cieszymy się, ze polska koncertowa premiera najnowszego krążka pt. "HA - HUNCVOT" odbędzie się w "Pardon, To Tu"!!!

Shofar zadebiutował w 2007 roku płytą "Shofar", drugi album "Ha-Huncvot" miał premierę w tym roku podczas koncertu w Lincoln Center w Nowym Jorku, który był częścią trasy koncertowej zespołu po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Oba wydawnictwa ukazały się nakładem niezależnej wytwórni Kilogram Records.

Tak o muzyce Shofar pisał na łamach Jazzarium Kajtek Pochyra:
"...Zaryzykować można twierdzenie, że ich wspólna i jedyna dotąd, wydana pod tym szyldem płyta z roku 2007 zapoczątkowała cały nurt nowej polskiej muzyki żydowskiej. Mikołaj Trzaska podkreśla często, że to właśnie Rogiński wprowadził go w świat takiej formy muzycznej i pozamuzycznej ekspresji.

Przez te 5 lat u każdego z członków zespołu zmieniło się bardzo wiele. Usłyszeliśmy zupełnie inny Shofar - mniej nawiązujący do tradycji jazzu i free, za to garściami czerpiący z muzyki różnych krańców Żydowskiego świata. Wielka w tym z pewnością zasługa Raphaela, który na gitarze łączył światy bałkańskiego, arabskiego, indyjskiego wschodu z zachodnim wybrzeżem Afryki po bluesowe bezdroża Ameryki Północnej. Jego gra przywoływała jednocześnie nastroje kina Jima Jarmuscha, Wong Kar-Waia i Emira Kusturicy...."

Zespół Shofar powstał z inicjatywy Raphaela Rogińskiego. Ideą składu jest odnalezienie wspólnego mianownika w tradycyjnej muzyce chasydzkiej i jazzie free, jak i kontynuowanie tradycji muzyki żydowskiej, która dla zespołu jest wciąż żywa. To najcześciej tzw. "niguny", czyli magiczne pieśni religijne, w niektórych przypadkach mające wprowadzać w trans i ekstazę oraz "frejlaksy", czyli utwory bardziej taneczne, wywodzące się z liturgii żydowskiej. Zachowując w niezmienionej formie materiał dźwiękowy utworów możliwe jest poznanie całego spektrum muzyki chasydzkiej i kultury z nią związanej. Wszystko to jest połączone ze współczesnym podejściem do kreatywnej formy jazzu.

Repertuar zespołu Shofar składa się z tradycyjnej, religijnej muzyki żydowskiej. Podobnie jak komentowanie Tory tak i tu, poprzez muzykę odtwarzane są różne prądy religijności. Dlatego obok chasydzkich nigunów znajdziemy muzykę najstarszego obrządku w synagodze, a obok piesni kantorów z międzywojnia, muzykę obrządku liberalnego.

Raphael Rogiński urodził się we Frankfurcie nad Menem. Od 13 roku życia gra na gitarze elektrycznej. Wykształcony jazzowo i klasycznie, edukację uzupełniał o muzykologię i etnomuzykologię. Od samych początków działalności twórczej, skupiony jest przede wszystkim na improwizacji wynikającej z jazzu oraz na muzyce etnicznej i ludowej. Miks tych dwóch dróg jest wyznacznikiem w jego twórczości. Jest kompozytorem i wykonawcą. Głęboko związany z kulturą żydowską, szuka jej miejsca w swojej działalności. Z tych poszukiwań wynikają dwa projekty których jest liderem: Shofar i Cukunft. Współpracował z Noelem Akchote, Frederic Blondy, Joe Giardullo, Axel Dorner, Thomas Lehn, Andrew Sharpley, John Edwards, John Tilbury, Brigit Ulher, Yale Strom. Gościnnie wystąpił na płytach: Djazzpora, Sztetlach, Broniewski, Meritum.

Mikołaj Trzaska urodzony w Gdańsku, saksofonista, klarnecista basowy, kompozytor, w latach 1988- 91 studiował sztuki piękne. Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu - legendarnej Miłości oraz Łoskotu.
Po okresie yassowym, nagrał kilka skupionych i wyciszonych płyt z braćmi Olesiami. Akompaniował także poetom - Świetlickiemu i Andruchowyczowi, tworzył projekty muzyczno-literackie z Andrzejem Stasiukiem. Dziś przede wszystkim realizuje się na gruncie radykalnego free jazzu, współpracując z tuzami światowej wolnej improwizacji, m.in . z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermarkiem, Peterem Friisem Nielsenem, Michaelem Zerangiem, Clementine Gasser, Johnem Tchikai. W czerwcu 2008 Mikołaj powołuje do życia kwartet złożony z klarnetów basowych o nazwie IRCHA, do grupy zaprasza Wacława Zimpla, Pawła Szamburskiego i Michała Górczyńskiego. Zespół debiutuje na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Nagrał około trzydziestu płyt.

Macio Moretti jeden z najbardziej rozpoznawalnych i wszechstronnych muzyków niezależnych w Polsce: muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów i multiinstrumentalista, a także projektant graficzny, współzałożyciel wytwórni płytowej Lado ABC. Założyciel i muzyk wielu zespołów, m.in. Starzy Singers, Baaba, Shofar, Paris Tetris, Alte Zachen, Mitch & Mitch. Laureat Fenomenów Przekroju 2010, oraz Paszportów Polityki 2010.

W czasie imprezy będzie również możliwość zakupu płyt wydawnictwa Kilogram Records.

Pardon To Tu, g. 20:30

Wstęp: 25 pln (w dniu koncertu) / 20 pln (w przedsprzedaży [Pardon, To Tu]

Tagi: