RGG

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Blue Note, Poznań
Data: 
06.09.2013
Godzina: 
20:00

Od roku 2013 trio występuje w odmienionej formule. Po 12 latach istnienia RGG w miejsce Przemysława Raminiaka zawitał Łukasz Ojdana, młody utalentowany pianista, który tchnął wiatr w żagle RGG.

Jest to zapewne pierwszy w historii przypadek, gdy w trio fortepianowym zmienia się pianista. Nazwa RGG nie jest już skrótem nazwisk muzyków, lecz stała się marką dzięki równemu zaangażowaniu każdego z jej członków w kreację artystycznego kształtu.

Premiera najnowszej płyty RGG „Szymanowski” miała miejsce 11 maja 2013r. 

RGG o najnowszej płycie:
Inspiracja - archaiczne, ale jednak najbardziej trafne określenie wrażenia, będącego bazą twórczej kreacji. Treść przepływająca od łagodnej i klarownej toni, poprzez meandry, poza widoczny horyzont. Przesłaniem jest kontrast; dal bliskości, jasność nocy. Kontrast kompozycji z improwizacją, zmierzch połączony ze świtem daje zamglenie, a przez mgłę przebijają się pojedyncze rzeźby, na co dzień w tłumie niewidoczne.
Utwory nie stanowią formalnego porządku gatunkowego. Tworzą one cykl - mazurków, wariacji, etiud i innych form, z których motywy i techniki kompozytorskie Karola Szymanowskiego są przeobrażane na język artystyczny RGG.

Anders Jormin:
„Słuchając tej wspaniałej muzyki odczuwam wyraźnie, jak rrio RGG podchodzi do swojej muzyki z wyważonymi umysłami i duszami pełnymi pokory i szacunku dla wydarzenia, jakim jest jej granie. Ich świadomość brzmienia i przestrzeni zaznacza fakt, że jest to zespół europejski, doskonale zorientowany we wszystkich różnych parametrach w muzyce, wartych skupienia i uwagi“.

Thomas Gustafsson:
“Doświadczanie muzyki trio RGG daje mi poczucie, dlaczego polska muzyka jest tak doceniana od czasów Fryderyka Chopina”.