RCK PJF: KATTORNA / ArteFakt / KRYSTYNA PROŃKO TRIO

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Scena plenerowa RCK, Kołobrzeg
Data: 
03.08.2012

III RCK Pro Jazz Festiwal

KATTORNA

Dawid Główczewski – saksofon altowy i sopranowy
Michał Tomaszczyk – puzon
Łukasz Pawlik – fortepian
Max Nauta – kontrabas
Krzysztof Szmańda – perkusja

Europejska świadomość muzyczna i kontakty z amerykańską tradycją jazzową są najważniejszym spoiwem muzyki kwintetu Kattorna. Zespół powstał w lutym 2005 roku w Berlinie, gdzie koncertował w ramach multimedialnego projektu z muzyką Krzysztofa Komedy.
Twórczość Komedy wywarła silne piętno na brzmieniu zespołu. Niewiele ponad 2 miesiące od momentu powstania Kattorna zwyciężyła w Europejskich Integracjach Muzycznych, co stało się początkiem sukcesów na kolejnych festiwalach: Nadzieje Warszawy i Berlin Jazz & Blues Award, po których zespół po raz pierwszy wszedł do studia by zrealizować płytę promocyjną, która dołączona została do magazynu „Jazz Forum”. W 2010 ukazał się album „Straying To The Moon”, dostępny w ogólnopolskiej sprzedaży, który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyków.

ArteFakt

Luis Nubiola – saksofon
Wojciech Olszewski – fortepian
Krzysztof Samela – kontrabas
Mirosław Kamiński – perkusja

ArteFakt – międzynarodowa formacja jazzowa mieszczącą się stylistycznie w głównym nurcie jazzu (mainstream jazz). W muzyce kwartetu usłyszeć można fascynacje twórczością Herbie’go Hancock’a i Keith’a Jarret’a – a zwłaszcza tego drugiego, gdyż w repertuarze koncertu znajdują się – obok kompozycji autorskich, utwory z legendarnej płyty Keith'a Jarett’a i Jana Garbarka „My Song”.
Ze względu na skład instrumentalny, za sprawą kubańskiego saksofonisty – Luisa Nubiola, w muzyce kwartetu uwidocznia się również stylistyczne przesunięcie w stronę latin jazzu. Skład zespołu oraz bardzo szeroki i ciekawy repertuar koncertu (odznaczający się interesującymi aranżacjami i świetnym wykonawstwem), stanowi o sile projektu i daje możliwość publicznego doświadczania muzyki takiej, jaka „gra w duszach” artystów zespołu ArteFakt.

KRYSTYNA PROŃKO TRIO

Krystyna Prońko – wokal
Adam Wendt – saksofon altowy i sopranowy
Przemysław Raminiak – fortepian

Trio doskonałych muzyków: wokalistka najwyższej klasy, jeden z czołowych polskich saksofonistów oraz znakomity pianista, kompozytor i aranżer.
Repertuar zaskakujący niezwykłym klimatem i doskonałym wykonaniem, w którym obok hitów takich jak: „Jesteś lekiem na całe zło”, „Niech moje serce kołysze ciebie do snu”, „Małe tęsknoty” w jazzowych aranżacjach, znajdują się również polskie i anglojęzyczne piosenki jazzowe, m.in.: walczyk z filmu „Halo Szpicbródka”, „Rytm” (polska wersja standardu „I Got Rhythm”) oraz takie standardy jak np.: „God Bless The Chile” czy „Indigo”.


Scena plenerowa RCK, godz. 18:00

Po koncertach Jazz Jam Session
Restauracja Pergola, Bulwar Jana Szymańskiego 14