MAZZOLL/JANICKI/JANICKI - MINIMALOVER

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Harris Piano Jazz Bar, Kraków
Data: 
09.03.2012

MAZZOLL/JANICKI/JANICKI - MINIMALOVER

Jerzy Mazzoll - bass clarinet, a, b, c clarinets

Sławek Janicki - double bass

Qba Janicki - drums, electronics

Jest tylko jeden taki zespół i tylko jedna taka muzyka. Jedyny taki klarnecista i jedyny taki basista.

Spotkanie dwóch muzyków z "Mazzoll & Arhythmic Perfection" - zespołu który w latach 90-tych eksperymentował z improwizacją i był prowadzącą siłą yassowej rewolucji. Młody perkusista, który dorastał otoczony przez ich muzykę dołączył do nich.

Jerzy Mazzoll - uważany za jednego z najciekawszych obecnie klarnecistów w Polsce (Jazz Forum, „Drgawy” TVP1). Wykorzystuje w swojej grze zarówno elementy klasyki jak i muzyki współczesnej; reprezentuje linię jazzowych klarnecistów: Goodman, La Porta, Giufree, Lacy(ss). Ma na swoim koncie współpracę z wieloma znakomitymi postaciami europejskiego jazzu, jako klarnecista i kompozytor. Obecnie współpracuje z Igorem Boxx (połową jednej z najsławniejszych poza granicami kraju polskiej grupy Skalpel), Emiterem (legendarna grupa Ewa Braun). Oraz zespołem Lipali. Grywa na festiwalach w kraju i za granicą (Wilde Töne, Jazz Baltica, Warsaw Summer Jazz Days), a także sam jest ich organizatorem (m.in. wszystkie krajowe i zagraniczne edycje festiwalu Art Depot oraz Yass-no). W roku 2012 będą miały miejsce premiery aż trzech jego albumów: „minimalover” koprodukcja z Sławkiem i Qbą Janickimi oraz „1 dźwięk i Pan Bóg” zapowiadający „Responsio mortifera”, która do nabycia już wiosną.

Sławek Janicki – kontrabasista, fimowiec, producent zaczynał swoją działalność sceniczna na początku lat 80', występując w wielu składach. Później stał się członkiem znanego w tamtym czasie w kręgach niezależnych, zespołu „Henryk Brodaty”. Zespół koncertował głównie w osiedlowych domach kultury. W roku 1992 Janicki uczestniczył czynnie w tworzeniu pierwszego w Bydgoszczy i jednego z pierwszych w Polsce niezależnie działającego klubu „Trytony”. W klubie tym powstało trio o nazwie „Trytony”, które w roku 1992 nagrywa swoją pierwszą płytę „Tańce Bydgoskie”. W roku 1994 Janicki, wraz z Jackiem Majewskim otwiera Fabrykę Rzeźb Gadających ze Sobą „Mózg” – miejsce, które podczas już 17-letniej działalności stało się znane na całym świecie, jako miejsce promujące sztukę współczesną. Gra koncerty na festiwalach w Europie, a także w Sydney i Melbourne. W „Mózgu” zajmuje się wciąż organizacją pracy klubu ale również filmowaniem koncertów. Realizuje koncerty takich wykonawców jak: „Tworzywo Sztuczne”, „Pogodno”, „Zion Train”, Jojo Mayer's NERVE, Zdzisław Piernik, Bogusław Schaeffer , Fred Frith, Joey Baron, The Hub, Billy Bang, William Parker, Ellery Eskelin, Elliott Sharp, Hamid Drake i wielu innych. W roku 2004 staje na czele Stowarzyszenia Artystycznego „Mózg”, które stawia sobie za cel doprowadzanie do działań artystów z różnych kręgów kulturowych, mających na celu poznanie człowieka, miejsce jednostki ludzkiej w świecie. W 2005 Janicki rozpoczyna współpracę z pierwszym polskim programem kulturalnym TVP Kultura. Do tej pory wyprodukował dla tej stacji 15 programów pod tytułem „Kawałki Mózgu“, a także serię koncertów takich wykonawców jak Zdzisław Piernik, Peter Brotzmann, Jon Dobie, Mazzoll, William Parker, Billy Bang, Audrey Chen, Clayton Thomas i wielu innych. Wyprodukował także 15 odcinków „Notesu Kulturalnego" dla TVP3 Bydgoszcz. Obecnie Janicki mieszka w Australii (Sydney) i w Bydgoszczy. Wciąż zarządza „Mózgiem“, kierując wieloma projektami w tym "MÓZG FESTIVAL"

Harris Piano Jazz Bar, godz. 21:30

Wstęp: 25/30zł