Max Klezmer Band feat. Maciek Maleńczuk

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Och Teatr, Warszawa
Data: 
27.11.2011

Max Klezmer Band feat. Maciek Maleńczuk

Max Kowalski - kontrabas

Michael Jones - skrzypce, altówka, ravanhuta, głos

Dominik Strycharski - flety proste, głos

Stefan Orins - fortepian

Jakub Rutkowski - perkusja

Andrzej Czop - dźwięk & światło

Zespół Max Klezmer Band został założony w 1998 roku przez Maxa Kowalskiego. Od początku swojego działania zespół bazuje na muzyce żydowskiej, kontynuując niezwykłą fuzję muzyki klezmerskiej, jazzowej i improwizowanej. W swoim nowym składzie zespół znosi kolejne muzyczne bariery gatunkowe, czerpiąc z hipnotycznych melodii sefardyjskich, dzikich klezmerskich tańców oraz silnych elementów jazu, jazz rocka i improwizacji.

Miejsce tradycyjnych w klezmerskim instrumentarium akordeonu i klarnetu, zajmuje cały zestaw fletów prostych porywających w swych solówkach i dopełnieniach tutti Dominika Strycharskiego, fenomenalne elektryczne i akustyczne skrzypce Michaela Jonesa, fortepian fantastycznego, odkrytego we Francji wybitnego Stefana Orinsa. Perkusistą jest Jakub Rutkowski, obsługujący baterię instrumentów perkusyjnych z ogromnym doświadczeniem i swobodą jazzu, rocka i improwizacji. No i rzecz jasna lider, czyli Max Kowalski, niezwykły kontrabas elektryczny zarówno pizzicato, jak i arco, dopełniający tę wciąż zmieniającą się dźwiękową konstelację zarówno jako mocna baza brzmienia, jak i jako kolejny intrygujący solista. Dysponując nowym i elastycznym brzmieniem, które czaruje swoją mocą i urzeka delikatnością, twórca MKB zbliża się do zrealizowania swej idee fixe, czyli zespołu wykonującego współczesną muzykę klezmerską, łącząca swoje głębokie tradycje ze współczesnością per se.

Projekt Max Klezmer Band z gościnnym udziałem Maćka Maleńczuka jest kolejnym krokiem w historii zespołu, gdzie wybitny polski twórca, bard i piosenkarz mierzy się z tradycyjnym żydowskim repertuarem, łącząc go ze swoim własnym stylem i energią. Spotkanie zostaje oczywiście dopełnione jedyną w swoim rodzaju interpretacją Max Klezmer Band. Zespół razem z Maćkiem poszerzony o Przemysława Sokoła na trąbce oraz Maćka Inglota na akordeonie prezentuje wybuchową mieszankę tradycji, nowoczesności i nuty szaleństwa. Spotkanie jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne.

Och Teatr, godz. 18:00

bilety: 60zł, 80zł, 90zł