MACIEJ FORTUNA TRIO

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Kęty
Data: 
22.06.2012

MACIEJ FORTUNA TRIO

Maciej Fortuna - trumpet, flugelhorn

Piotr Lemańczyk - double bass

Krzysztof Gradziuk- drums

Maciej Fortuna to obecnie jeden z najbardziej dynamicznych jazzmanów młodego pokolenia. Od 2 lat intensywnie koncertuje z różnymi składami, również międzynarodowymi (Mack Goldsbury, Stefan Weeke, Ray Blue, Frank Parker, norweski zespół Urban Tunnels), poszukując wciąż nowych  środków wyrazu, jakie daje muzyka jazzowa i jej okolice. Ostatnio, pod wpływem muzyki skandynawskiej, eksperymentuje też z brzmieniem samej trąbki. Rok 2011 rozpoczął się dla niego szczególnie -  w styczniu został uznany za Nową Nadzieję przez czytelników Jazz Forum, chwilę po tym przyszła nominacja do Fryderyka 2011 dla debiutanckiej płyty Lost Keys, ukazują się także kolejne płyty, nagrane wcześniej z różnymi składami (Mack Goldsbury&The Polish Conncetion oraz Switch On Quintet).

Piotr Lemańczyk to muzyk, którego nie trzeba szczególnie przedstawiać - od lat koncertuje jako członek wielu czołowych polskich zespołów jazzowych. Często występuje z Maciejem Sikałą, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Adamem Pierończykiem, Jackiem Kochanem. Nawiązał też szereg kontaktów międzynarodowych - jest  jedynym europejczykiem amerykańskiego zespołu Beatlejazz, współpracuje też z gwiazdami jazzu: Jerry Bergonzi, Tim Hagans, Gary Novak, Dave Kikoski i wielu inych. Wydał także cztery autorskie płyty, które zdobyły wiele pozytywnych recenzji w prasie fachowej. Ponadto brał udział w nagraniu ponad dwudziestu płyt z topowymi artystami polskiej sceny jazzowej. Należy do grona wybijających się muzyków na europejskiej scenie jazzowej.

Krzysztof Gradziuk absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2003 roku otrzymał semestralne stypendium Hohschule für Musik und Theater w Lipsku (Niemcy), a w roku 2004 brał udział w Summer Jazz Workshop w Louisville (USA) w klasie John‘a Riley i Steve’a Davis‘a. W 2004 roku został również wyróżniony stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Od 2001 członek tria fortepianowego RGG ( Raminiak-Garbowski-Gradziuk), jednego z czołowych zespołów jazzowych w naszym kraju. Zespoły, w których również występuje na stałe to: Maciej Obara Quartet, Anna Gadt Quartet, Daniel Popiałkiewicz Quartet, Leszek Kułakowski Trio. Obecnie jest wykładowcą w klasie perkusji w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Policealnym Studium Jazzu w Warszawie im. Henryka Majewskiego.

scena przy Domu Kultury, godz. 19:00

fot. Tomasz Klukojć