LUTOSŁAWSKI RETUNED / Wyleżoł/ Kowalewski/Klima/Lakatos

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Stara Zajezdnia na ul. Św. Wawrzyńca 12, Kraków
Data: 
08.08.2013
Godzina: 
19.30

Roby Lakatos gościem specjalnym koncertu krakowskiego Trio w projekcie „LUTOSŁAWSKI RETUNED”

 

Wykonawcy:

Szymon Klima – klarnet

Piotr Wyleżoł – fortepian

Adam Kowalewski – kontrabas

Gościnnie: Roby Lakatos – skrzypce

 

…” Muzyka jest wielowymiarowa – w momencie, gdy zdaje się

mówić jedno, jednocześnie przekazuje coś innego – czasem

w sprzeczności ze sobą” – W. Lutosławski

 

 

To zdanie Witolda Lutosławskiego, stało się inspirującym mottem dla Szymona Klimy, Joachima Mencla i Adama Kowalewskiego, którzy przygotowali wyjątkowy projekt „LUTOSŁAWSKI-RETUNED”, będący prekursorską, klasyczno - jazzową interpretacją dzieł, przygotowaną specjalnie na Rok Lutosławskiego, obchodzony w setną rocznicę urodzin Kompozytora.  W czwartkowym koncercie na fortepianie zagra w miejsce Joachima Mencla inny znakomity pianista krakowski Piotr Wyleżoł.

Na program koncertu składają się „Preludia taneczne”, w oryginale napisane przez Lutosławskiego na klarnet z fortepianem, które tutaj, dzięki interpretacji muzyków, reprezentujących na co dzień odmienne środowiska twórcze ( muzyka klasyczna, jazz, gospel) 

zyskują nowe, niepowtarzalne brzmienie i oryginalną interpretację nieklasyczną. Warto przy tym zauważyć, iż w linii klarnetu zostaje w całości tekst oryginalnie napisany przez Lutosławskiego, jednakże w wykonaniu Trio wzbogacony jest licznymi improwizacjami jazzowymi. Program koncertu współtworzą także utwory Lutosławskiego, komponowane pod pseudonimem Derwid (piosenki, tańce, liryczne ballady i folk), które również w interpretacji Klima-Wyleżoł-Kowalewski zyskują nowatorskie brzmienie i kojarzą się słuchaczom
w zasadzie ze standardami jazzowymi, dość wyraźnie rysując ekspresyjność Lutosławskiego. Do udziału w tej części programu polscy muzycy zaprosili słynnego skrzypka Roby Lakatosa. z którym wykonają popularne w latach 60-tych piosenki napisane przez Lutosławskiego pod pseudonimem Derwid.