Krakowska Jesień Jazzowa: The Ex & Brass Unbound

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Plac Nowy, Kraków
Data: 
28.09.2014
Godzina: 
20:00

28-go września, na Placu Nowym w Krakowie, na otwarcie 9. edycji festiwalu Krakowska Jesień Jazzowa wystąpi grupa The Ex & Brass Unbound.

Możemy spodziewać się niezwykle energetycznej mieszanki punk-rockowych, ale i etiopskich rytmów, free-jazzowych solówek dęciaków i zaangażowanych tekstów.Grupa uzupełniona została przez kwartet znakomitych muzyków jazzowych – Mats Gustafsson, Ken Vandermark, Roy Paci i Wolter Wierbos –  i od 2010 roku występuje i nagrywa jako The Ex & Brass Unbound.

Grupa The Ex występuje na scenach całego świata od 35 lat. W tym czasie zagrała ponad 1500 koncertów, w tym na najpoważniejszych scenach i festiwalach; nagrała ponad 30 płyt i zdobyła sobie uznanie olbrzymiej rzeszy słuchaczy.
W pierwszym okresie grupa dosyć często zmieniała swój skład osobowy, a od 2009 roku, po odejściu wokalisty G.W. Soka, tworzą ją Andy Moor, Terrie Hessels, Arnold De Boer i Katherina Bornefeld.

The Ex występowali i nagrywali z całą plejadą czołowych instrumentalistów z całego świata (tacy muzycy, jak: Ab Baars, Tom Cora, Han Bennink, Hamid Drake, John Butcher czy DJ Olive wnieśli znaczący wkład w dokonania zespołu).
Osobnym doświadczeniem są dla grupy związki z muzykami afrykańskimi – wielokrotnie wyjeżdżali do Mali, Ghany, Konga, a przede wszystkim do Etiopii. Spotkanie niezwykle popularnego w Etiopii, urodzonego w 1935 roku i przez wiele lat szefa narodowej orkiestry cesarza Haile Selasie, saksofonisty Getatchew Mekuria, zaowocowało kilkuletnią współpracą, trasami koncertowymi i rewelacyjnie przyjętymi nagraniami.
Ich wspólne dokonania jeszcze raz potwierdzają, że wszelkie podziały w muzyce są nieistotne – karkołomne, jak mogłoby się wydawać, połączenie punk rocka, free jazzu i tradycyjnej muzyki afrykańskiej, przyniosło wspaniałe rezultaty.


CO? – Krakowska Jesień Jazzowa -  The Ex & Brass Unbound
KTO? – Arnold de Boer, Katherina Bornefeld, Mats Gustafsson, Terrie Hessels, Andy Moor, Roy Paci, Ken Vandermark, Wolter Wierbos
GDZIE? – Plac Nowy, Kraków
KIEDY? – 28/09/2014, 20:00
BILETY? – wstęp wolny