Komeda Jazz Festival: The Bad Plus / Leszek Kułakowski „Lookin Ahead”

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Polska Filharmonia Bałtycka, Gdańsk
Data: 
22.11.2014
Godzina: 
18:00

22-go listopada, w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, w Gdańsku, na finał tegorocznej edycji Komeda Jazz Festival, wystąpi trio The Bad Plus oraz grupa Leszka Kułakowskiego.

The Bad Plus - basista Reid Anderson, pianista Ethan Iverson i perkusista David King - mają zasłużoną reputację przekraczania granic tego, co oczekuje się od jazzowego tria fortepian-bębny-bass. Przez ostatnie 15 lat muzycy wypracowali sobie zarówno charakterystyczny i oryginalny, własny repertuar, jak również dał się poznać jako autorzy coverów takich artystów jak Nirvana i Neil Young, aż po Aphex Twin i Ornetta Colemana. Na początku tego roku trio zmierzyło się ze Świętem Wiosny Igora Strawińskiego, czego efektem jest znakomicie przyjęta płyta.

„Lookin Ahead”…. Tytuł zmusza do refleksji zwłaszcza po tym, gdy wybrzmią ostatnie dźwięki. Już pierwsze wysłuchanie wielostylowej suity (bo tak należy rozumieć kształt formalny zapisanych tu dźwięków)prowadzi do emocji .To one są nieodłączną częścią konkretyzacji materiału dźwiękowego. „Spojrzenie w przyszłość” - to wyraźny sygnał potrzeby poszukiwań, wyjścia poza ograniczenia wynikające z rutyny i dotychczas stosowanych konwencji.

Ale Leszek Kułakowski jako kompozytor jest mocno osadzony w szeroko rozumianej tradycji. Krytyk oceniający „Lookin Ahead” wyłącznie w kategoriach warsztatowych, budowy formalnej, odniesień do historii muzyki (w tym historii jazzu)mógłby doszukiwać się w takim doborze stylistyki, jaki zaproponował Kułakowski, pewnego eklektyzmu. Takie odczytanie intencji kompozytora byłoby jednak nadużyciem. Ocena może być tylko jedna: mamy do czynienia z dziełem wybitnym, poruszającym, ewokującym szeroką paletę emocji . Właśnie „emocje” i „emocjonalność” są najwłaściwszymi określeniami. Kompozytor posługuje się każdorazowo takim językiem muzycznym (a opanował go w stopniu gwarantującym kompetencję w wyborze właściwej stylistyki), jaki poprowadzi słuchacza drogą doznań estetycznych, ewokowanych wszelkimi możliwymi i starannie dobranymi metodami.

CO? – Komeda Jazz Festival: The Bad Plus / Leszek Kułakowski „Lookin Ahead”
KTO? – The Bad Plus: Reid Anderson, Ethan Iverson David King / Leszek Kułakowski „Lookin Ahead”: Tomasz Grzegorski, Leszek Kułakowski, Piotr Kułakowski, Krzysztof Lenczowski, Tomasz Sowiński, Christoph Titz
GDZIE? – Polska Filharmonia Bałtycka, Gdańsk
KIEDY? – 22/11/2014, 18:00
BILETY? - 85 zł normalne / 65 zł ulgowe