KAZUHISA UCHIHASHI / MICHAŁ GÓRCZYŃSKI

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Pardon To Tu, Warszawa
Data: 
12.06.2013

KAZUHISA UCHIHASHI / MICHAŁ GÓRCZYŃSKI

Kazuhisa Uchihashi - Gitara
Michał Górczyński - Klarnet

Koncert Kazuhisa Uchihashi i Michał Górczyński to spotkanie dwóch doświadczonych improwizatorów od wielu lat zajmujących się konstruowaniem "otwartych form muzycznych". Ilość zagranych koncertów, kontakt z wieloma stylistykami muzycznymi od muzyki współczesnej poprzez rocka i muzykę etniczną owocuje prezentacją doświadczenia, które staje staje się dźwiękiem niepowtarzalnym. Koncert ten jest ostatnim z pięciu koncertów wykonywanych w ramach trasy duetu po Polsce połączonej z promocją nowej płyty.

Kazuhisa Uchihashi jest uznawany za jednego z najważniejszych gitarzystów-improwizatorów na świecie. Obok Otomo Yoshihide i Keiji Haino jest symbolem japońskiej awangardy. Urodził się w 1959 roku w Osace. Naukę gry na gitarze rozpoczął w dwunastym roku życia, a od 1983 całkowicie poświęcił się muzyce improwizowanej. Eksperymentuje z wieloma różnymi urządzeniami i przystawkami dźwiękowymi, by wzmocnić ekspresję brzmienia gitary. Komponuje także muzykę do filmów, spektakli teatralnych, słuchowisk radiowych i reklamówek telewizyjnych. Popularność w Japonii i na świecie zdobył dzięki koncertom z takimi gigantami muzyki improwizowanej jak: Hans Reichel, Ned Rothenberg, Kan Tae Hwan, Peter Brötzmann, Sam Bennett, Steve Beresford, Zeena Parkins, czy Elliott Sharp. Współtworzył legendarną już formację Ground Zero, od 1996 roku współtworzył najważniejszy japoński festiwal muzyki improwizowanej Beyond Innocence. Od dziesięciu lat prowadzi własną wytwórnię płytową Innocent Records, realizując konsekwentnie ambitne, niskonakładowe serie wydawnicze. Według Uchihashiego improwizacja w muzyce jest ucieleśnieniem najwyższej formy komunikacji, jednocześnie, jak sam twierdzi, jego muzyka staje się „przestarzała" chwilę po jej wygenerowaniu.

Michał Górczyński jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina. Od 1998 roku zajmuje się pisaniem muzyki na różne składy instrumentalne (np. „Zróżnicowanie” na dwa fagoty i klarnet, czy „Malowanie” na dwa klarnety, fagot, kontrabas i śpiew) oraz utworów dla teatrów (zarówno dramatycznych, jak i lalkowych). Występował jako solista z takimi zespołami jak: de Ereprijs, Kwartet Śląski, Orkiestra „Aukso”, Filharmonia Podlaska. Uczestniczył w Międzynarodowych Kursach Muzyki Współczesnej w Darmstadt, gdzie prezentował swoje autorskie techniki wykonawcze na klarnecie basowym. Jest twórcą instalacji, tekstów teoretycznych na temat muzyki, audycji radiowych oraz filmów undergroundowych. Od 2002 roku współtworzy zespół „Kwartludium” specjalizujący się w wykonywaniu muzyki współczesnej. Od 2008 roku pracuje nad poszerzaniem możliwości brzmieniowych klarnetu basowego inspirując się beatboxem i współpracuje z jednym z najlepszych polskich beatboxerów - „Tik Takiem” Patrykiem Matelą.

Pardon To Tu, g. 20:30

bilety: 20zł