Katowice JazzArt Festival: Quatuor Machaut / Zu

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Kościół Mariacki / Jazz Club Hipnoza, Katowice
Data: 
27.04.2018
Godzina: 
19:30 / 21:00

27 kwietnia, w katowickim Kościele Mariackim, w ramach 7. Katowice JazzArt Festival wytąpi grupa Quatuor Machaut. Także tego wieczoru, w Jazz Club Hipnoza wystąpi trio Zu.

Polifoniczna Messe de Notre Dame z 1365 roku Guillaume’a Machaut na cztery saksofony? Na zuchwały pomysł, żeby partyturę mszy zapisać na kwartet dęty i otworzyć na improwizację wpadł Quentin Biardeu. Wespół z Simonem Couratierem, Francisem Lecointem i Gabrielem Lemairem skoncentrował się na eksploracji barw, faktur, tonów, bogactwie harmonii i wrażeń wywołanych przez apoteozę – jak nazwano mszę – XIV wieku. Rezultat przeszedł najśmielsze oczekiwania. Powstało dzieło na styku muzyki sakralnej i spektralnej, oddające ducha przeszłości, a równocześnie na wskroś współczesne.

Muzycy pochodzą z podrzymskiej Ostii, natomiast Zu narodziło się w samym Rzymie. W zeszłym roku, na swoje dwudziestolecie, trio wydało 18 płytę w dorobku – „Ihator”. To nietypowe połączenie perkusji, basu, saksofonu i elektroniki, którego efektem jest wyrazista i stale ewoluująca muzyka na pograniczu heavy metalu i noise rocka.

Zu często zaprasza do projektów znanych twórców, takich jak Mats Gustafsson, Buzz Osbourne, Mike Patton, Thurston Moore czy Takemura. Papież awangardy John Zorn zdążył już kanonizować trio: „To potężna muzyka, która całkowicie przekracza to, co większość zespołów robi w dzisiejszych czasach”.

CO? – 7. Katowice JazzArt Festival: Quatuor Machaut / Zu
KTO? – Quatuor Machaut: Quentin Biardeau, Simon Couratier, Francis Lecointe, Gabriel Lemaire / Zu: Luca Mai, Massimo Pupillo, Tomas Järmyr
GDZIE? – Kościół Mariacki / Jazz Club Hipnoza, Katowice
KIEDY? – 27/04/2018, 19:30 / 21:00