Jazz w Ruinach: Ulyana Ethno Quintet / Albert Vila Trio

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Ruiny Teatru Victoria, Gliwice
Data: 
05.08.2017
Godzina: 
19:00

Ulyana Ethno Quintet oraz Albert Vila wystąpią 5-go sierpnia, w Ruinach Teatru Victoria, w Gliwicach, w ramach 13. Jazzu w Ruinach.

Ulyana Ethno Quintet - to piątka znakomitych artystów, którzy z nieustającym entyouzjazmem odkrywców toczą muzyczny dialog o tradycjach, zwyczajach i myślach poleskiego ludu. Nie sposób tu się unieść w świat zawiłych tańców, prostych, mocno chwytających za dusze pieśni. Najpiękniejsze melodie Polesia śpiewane w języku białoruskim, wzbogacone nowoczesnymi środkami wyrazu, lecz wciąż autentyczne i prawdziwe.

Muzyczne opowieści oscylujące wokół ethno jazzu w swoistych, "folkujących" przestrzeniach. Zawiłe i nieprzewidywalne historie opowiadane emocjonalnie i z dbałością o szczegóły. Bliżej tu jest do ethno jazzu, lecz ciągły rozwój i szeroki zasięg inspiracji powoduje że muzyka zespołu stale się rozwija i zmienia.

Zespół powstał w Poznaniu, gdzie od czerwca 2016 muzycy rozpoczęli wspólną przygodę. Ma już na swoim koncie Nagrodę Specjalną na festiwalu Jazz Wolności 2016 w Sopocie. Debiutując, Quintet został wyróżniony w piątce finalistów, wybranych spośród 36 zespołów jazzowych! Faworyci znamienitego jurora - Michała Urbaniaka podczas festiwalu.

Albert Vila jest jednym z najlepszych hiszpańskich gitarzystów młodego pokolenia, jest laureatem nagród zdobytych w Hiszpanii, Holandi, został również nagrodzony za swoją kompozycję pierwszą nagrodą na Jazz Hoeilaart 2012 w Belgii. Latem 2006 roku decyduje się na powrót do rodzinnej Barcelony, gdzie tworzy nowy projekt muzyczny: Albert Vila Quintet. Zespół ten wygrywa Donosti “Debajazz contest” w 2007. W tym samym roku nakładem wytwórni Fresh Sound Records wychodzi debiutancki album kwintetu „Foreground Music”. Drugi album ukazał kilka lat później, w roku 2011 („Tactile”). Rok później, w 2012 Albert Vila wydaje album ze swoim trio w składzie Jorge Rossy na perkusji i Reinier Elizarde na kontrabasie. Album ukazał się pod tytułem „Standards”. W roku 2014 Albert Vila oraz Jeff Ballard, Aaron Parks i Doug Weiss nagrywają materiał w Nowym Jorku. Album ukazuje się na początku roku 2015.

CO? – 13. Jazz w Ruinach: Ulyana Ethno Quintet / Albert Vila Trio
KTO? – Ulyana Ethno Quintet: Ulyana Hedzik, Patryk Rynkiewicz, Tomasz Sołtys, Roman Chraniuk, Jakub Miarczyński / Albert Vila Trio: Albert Vila, Daniel Jonkers, Alex Gilson
GDZIE? – Ruiny Teatru Victoria, Gliwice
KIEDY? – 05/08/2017, 19:00
BILETY? - wstęp wolny