Jazz nad Odrą: Billy Childs Jazz Chamber Ensemble / Volcan & Gonzalo Rubalcaba / Adam Pierończyk / Jean-Paul Bourelly / Orlando Le Fleming / John B. Arnold / Nahorny Trio

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Impart, Wrocław
Data: 
28.04.2016
Godzina: 
18:30

28-go kwietnia we wrocławskim Centrum Kultury Impart, w ramach 52. edycji festiwalu Jazz nad Odrą zagra Billy Childs Jazz Chamber Ensemble. Kolejne koncerty wieczoru to Volcan & Gonzalo Rubalcaba oraz, przygodotwany specjelnie na festiwal, projekt Adama Pierończyka, któremu na scenie towarzyszyć będą: Jean-Paul Bourelly, Orlando Le Fleming oraz John B. Arnold. Ostantnim koncertem wieczoru będzie Nahorny Trio.                                   

Pianista  i kompozytor Billy Childs pozostaje jednym z najbardziej płodnych, wszechstronnych i uznanych współczesnych muzyków. Za swoje oryginalne kompozycje i aranżacje zdobył nagrodę Doris Duke Performing Artist Award (2013), uzyskał Stypendium Guggenheima (2009) oraz 13 nominacji i 4 nagrody Grammy, ostatnio w 2015 roku w kategorii „Best Arrangement, Instrumental & Vocals (z Renée Fleming i Yo-Yo Ma) za utwór  New York Tendaberry z płyty Map to the Treasure: Reimagining Laura Nyro. Magazyn Downbeat pisze o nim tak: „....grupa jazzowo-kameralna Childsa wzniosła format łączący jazz z muzyką klasyczną na nowe szczyty.”
Urodził (r. 1957) się w Los Angeles ; w wieku 6 lat był już sprawnym pianistą, a jako 16-latek został przyjęty do Community School For The Performing Arts przy University of Southern California, gdzie studiował teorię muzyki i fortepian. Studia zakończył w 1979r. zdobyciem  dyplomu z kompozycji.
Swój pierwszy album solowy Take For Example, This... wydał w 1988 roku w wytwórni Windham Hill Rec. Na JnO gościliśmy go juz dwukrotnie (2013 i 14)

Gonzalo Rubalcaba  urodzony w roku 1963 w porewolucyjnej Hawanie, zdobywca 15 nominacji i 4 nagród Grammy, jest bez wątpienia uznaną postacią na współczesnej scenie jazzowej.  W dzieciństwie Gonzalo uczył się muzyki od ojca pianisty – Guillermo Rubalcaby. Jest absolwentem hawańskiego Instytutu Sztuk Pięknych z dyplomem z kompozycji. Po jego koncertach z własną Grupo Projecto na festiwalach North Sea i w Berlinie, Charlie  Haden  przedstawił Gonzalo wydawcom zasłużonej Blue Note, dla której nagrał 14 płyt. Z Hadenem nagrywał i koncertował wielokrotnie , a ich wspólne dzieło, album Nocturne, otrzymał nagrodę Grammy za Najlepszą Jazzową Płytę Latynoską.
Horacio „El Negro” Hernandez  najczęściej nagrywany kubański perkusista, od 2 dekad jest siłą napędową muzyki latynoskiej. Od czasu, gdy  opuścił Kubę, jego gra pomogła w zdobyciu nagród Grammy takim gwiazdom, jak Michel Camilo, Roy Hargrove, Chucho Valdes, Gary Burton, , Carlos Santana, Paquito D’Rivera. Charakterystyczny dla niego styl „Latin fusion” jest połączeniem folkloru z brzmieniem współczesnego jazzu, rocka i muzyki pop.
Mieszkający w Hawanie Jose Armando Gola gra zarówno na kontrabasie, jak i na gitarze basowej. Choć nie ma jeszcze 30 lat, od 12 lat współpracuje z Rubalcabą, grał m.in. na nominowanej  do Grammy płycie „Paseo”. Brał też udział w nagraniu albumu „Rumba Palace”, za który Arturo Sandoval otrzymał nagrodę Grammy.

Adam Pierończyk absolwent Akademii Muzycznej w Essen, dwukrotny laureat nagrody Fryderyka, . ..nasty raz z rzędu wybrany najlepszym saksofonistą sopranowym według Jazz Forum, dyrektor artystyczny Sopot Jazz Festival. Współpracował z takimi muzykami jak: Greg Osby, Archie Shepp, Bobby McFerrin, Tomasz Stańko, Leszek Możdżer.  Komponuje także muzykę do spektakli teatralnych, Na zaproszenie Leszka Możdżera przygotował specjalny premierowy projekt: kwartet z trzema znaczącymi reprezentantami amerykańskiej sceny jazzowej.
Jean-Paul Bourelly urodził się w rodzinie pochodzenia haitańskiego. W wieku 14 lat, pod wpływem muzyki Jimiego Hendrixa, zdecydował się poświęcić całkowicie grze na gitarze. W roku 1987 nagrał pierwszy album sygnowany własnym nazwiskiem Jungle Cowboy, a rok później Miles Davis  zaprosił go do nagrania swojego albumu Amandla.
Orlando le Fleming to jeden z najczęściej zapraszanych i najsolidniejszych nowojorskich kontrabasistów. Docenili go Branford Marsalis, George Coleman, Dave Liebman  i wielu innych.
John B. Arnold - to nie tylko wnuk autora światowej sławy standardów jazzowych Hoagy  Carmichaela , ale przede wszystkim ekscytujący i energetyczny perkusista. Współpracował. z takimi artystami jak: Chet Baker, Lee Konitz, Kenny Garrett - a z Adamem Pierończykiem spotkał się niedawno na płycie "Migratory Poets".

Włodzimierz Nahorny to postać nie mająca sobie równej na polskiej scenie jazzowej. Pianista, saksofonista, flecista, kompozytor i aranżer muzyki jazzowej, rozrywkowej, teatralnej i filmowej. Jest absolwentem PWSM w Sopocie. Zdobył wiele nagród na konkursach i festiwalach w Polsce i za granicą. Najważniejsze z nich to: I nagroda solistyczna i zespołowa na Jazz nad Odrą 65 i I nagroda na Festiwalu Jazzowym w Wiedniu 1967, którą odebrał z rąk Duka Ellingtona.
Muzyka tria(istnieje od 1994r.)  to wspaniałe, niepowtarzalne, kompozycje leadera. Jej charakter pomimo, że utrzymany w kanonie tria jazzowego, nosi romantyczne i bardzo słowiańskie piętno. Jest to przekrój twórczości leadera. Znajdują się tu utwory pisane specjalnie na trio jak również instrumentalne wersje przebojów Włodzimierza Nahornego, Trio w swoim programie ma również fragmenty projektów Nahorny-Szymanowski  Mity, Chopin Genius Loci, w których lider połączył świat muzyki poważnej i jazzu tworząc nową wartość wykraczającą poza znane powszechnie stereotypy. To muzyka na wskroś  współczesna, czerpiąca inspirację z wielu gatunków i stylów.

CO? – 52. Jazz nad Odrą: Billy Childs Jazz Chamber Ensemble / Volcan & Gonzalo Rubalcaba / Adam Pierończyk / Jean-Paul Bourelly / Orlando Le Fleming / John B. Arnold / Nahorny Trio
KTO? – Billy Childs Jazz Chamber Ensemble: Billy Childs, Carol Robbins, Ben Monder, Hans Glawischnig, Steve Wilson, Jeff Ballard; Marta Sochal Matuszyk, Tomasz Kulisiewicz, Katarzyna Płachta Styrna, Bożena Papała / Gonzalo Rubalcaba, Volcan: Horacio „El Negro” Hernandez, Jose Armando Gola / Adam Pierończyk / Jean-Paul Bourelly / Orlando Le Fleming / John B. Arnold / Nahorny Tri: Włodzimierz Nahorny, Mariusz Bogdanowicz, Piotr Biskupski
GDZIE? – Impart, Wrocław
KIEDY? – 28/04/2016, 18:30
BILETY? – 120 zł / 100 zł / 70 zł