Jazz Jantar: Strycharski/Kacperczyk/Szpura | Immortal Onion

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub Żak, Gdańsk
Data: 
12.03.2020
Godzina: 
19:00

Kolejna część zimowej odsłony 23. festiwalu Jazz Jantar rozpocznie się 12 marca w klubie Żak od koncertów tria Strycharski/Kacperczyk/Szpura i grupy Immortal Onion.

Dominik Strycharski  – polski kompozytor, flecista prosty, wokalista, improwizator, performer i publicysta. Jego dorobek obejmuje płyty, koncerty i jednorazowe wydarzenia z muzyką jazz, improwizowaną, eksperymentalną, noise, klubową i posttaneczną, teatralną. Gra i komponuje współczesny jazz, w wielu elektrycznych i akustycznych odsłonach, muzykę współczesną, elektroniczną, teatralną, posthiphop, noise a także różne odmiany improwizowanej muzyki. Wydał ponad trzydzieści płyt, własnych i we współpracy, przede wszystkim Pulsarus ale także Core 6, Rhplus, BandFx, Proheic Fall, i Progrram/Kostas New Progrram, Max Klezmer Band. Stworzył muzykę do ponad 80 spektakli teatralnych korzystając w niej z wielu gatunków i stylistyk, często grając w nich swoją muzykę na żywo, m.in. dla Michała Zadary, Wojciecha Klemma (kilkanaście spektakli i produkcji w Polsce i Europie), Łukasza Kosa, Jana Peszka, Wojtka Urbańskiego czy Grażyny Kani, a także choreografów Jennine Willett, Ramony Nagabczyńskiej oraz Koriny Kordovej.

Łukasz Kacperczyk zajmuje się elektroakustyczną muzyką eksperymentalną opartą przede wszystkim na dźwiękach generowanych przez syntezator modularny i podobne urządzenia. Nie stroni jednak od instrumentów wykonanych własnoręcznie i pracy z samplerami. Interesuje go niepowtarzalność i ulotność efektów pracy z takim zestawem oraz jego ogromny potencjał brzmieniowy. Gra w trio z Dominikiem Strycharskim i Pawłem Szpurą. Członek zespołu Cukier (Kasperek/Mełech/Kacperczyk). Wspólnie z Wojtkiem Kurkiem (perkusja) tworzy duet Paper Cuts. Jest czwartym członkiem Modular String Trio. Udziela się w Warsaw Improvisers Orchestra. Razem z Mateuszem Wysockim (Fischerle) nagrywa jako Bouchons d’Oreilles. Gra również w zespołach Deviant Blues i Śmierć i łzy.

Paweł Szpura to perkusista, który w swojej grze z powodzeniem kompiluje różne muzyczne style. Pobrzmiewają tu inspiracje perkusją czarnej i arabskiej Afryki, tradycje tureckie, nie brak nawiązań do amerykańskich perkusistów rockowych z lat 60. i 70. Gra Szpury jest lekka i rytmiczna zarazem, co zbliża go do tradycji gry spod znaku Eda Blackwella i Hamida Drake’a, z którym zagrał podczas Krakowskiej Jesieni Jazzowej w 2013 r. Współpracował z takimi zespołami jak Cukunft, HERA, Wovoka. Z Łukaszem Rychlickim i Mike’m Majkowskim tworzą trio Lotto.

Ich debiutancki album „Ocelot of Salvation” zwrócił uwagę zarówno krytyków, który ocenili go bardzo wysoko, jak i słuchaczy, którzy tłumnie zjawiali się na ich koncertach. Trio powstało wiosną 2016 roku, a wśród swoich inspiracji wymieniają takich artystów jak Esbjörn Svensson, Hiromi Uehara czy Tigran Hamasyan. O klasyfikację jednak niełatwo, bo trio nawiązuje do wielu gatunków - słuchać u nich wpływy m.in. jazzu, muzyki filmowej, minimalizmu, fusion, muzyki elektronicznej, a nawet progresywnego metalu. Swoje charakterystyczne brzmienie zawdzięczają umiejętnemu łączeniu energicznych i skomplikowanych rytmicznie fragmentów z minimalistycznymi, transowymi motywami i lirycznymi tematami. Wystąpili w kilkunastu państwach i zagrali na wielu festiwalach.

Na początku tego roku muzycy podpisali kontrakt z wytwórnią U Know Me Records, co zaowocowało wydaniem ich drugiej studyjnej płyty „XD [Experience Design]”. Album to wynik połączenia charakterystycznych dla Immortal Onion energicznych i skomplikowanych rytmicznie fragmentów, minimalistycznych motywów i lirycznych fraz wzbogacone o brzmienie syntezatorów i nawiązania do szeroko pojętej muzyki elektronicznej

CO? – 23. Jazz Jantar Festival: Strycharski/Kacperczyk/Szpura | Immortal Onion
KTO? – Dominik Strycharski, Łukasz Kacperczyk, Paweł Szpura / Immortal Onion: Tomir Śpiołek, Ziemowit Klimek, Wojtek Warmijak
GDZIE? – Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? – 12/03/2020; 19:00
BILETY?:
30 zł I pula / 40 zł II pula – ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów, na Kartę Dużej Rodziny
40 zł I pula / 50 zł II pula – super zniżka* na Kartę do Kultury
50 zł I pula / 60 zł II pula – bez zniżek