Jazz Jantar: Shabaka and the Ancestors / Batuk

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub Żak, Gdańsk
Data: 
01.04.2017
Godzina: 
20:00

1-go kwietnia, w klubie Żak, w ramach kwietniowej odsłony festiwalu Jazz Jantar 2017 wystąpi grupa Shabaka and the Ancestors. Po nich na scenę wyjdzie trio Batuk.

Shabaka Hutchings urodził się w Londynie, ale w wieku szesnastu lat przeniósł się na Barbados. Jego saksofon tenorowy pojawia się regularnie na scenach londyńskich klubów, ale też wzdłuż i wszerz całego świata. Otrzymał nagrody od Jazz FM i MOBO za granie w takich składach jak Sons of Kemet, The Comet is Coming, Melt Yourself Down czy Sun Ra Arkestra. „Wisdom of Elders”, jego najnowszy projekt to próba głębszego wejścia w spiritual jazz, który powstał po części z Sun Ra, ale przede wszystkim z pomocą jego nowego zespołu w Johannesburgu w RPA. Album to dokumentacja sesji Hutchingsa z grupą południowoafrykańskich muzyków jazzowych, których podziwia od dłuższego czasu. Został nagrany w ciągu jednego dnia, a grupa zwróciła się na nim w kierunku ich południowoafrykańskiego rodowodu – bohaterów takich jak Zim Ngquwana i Bheki Mseleku – wnosząc swój własny punkt widzenia do amerykańskiego jazzowego rodowodu poprzez zrekonfigurowane kompozycje Hutchingsa. Grupa cytuje wpływy pochodzące z wielu źródeł – karaibskie calypso, centralne struktury afrykańskich pieśni i muzykę Południowej Afryki – tworząc złożony i bardzo zróżnicowany album. 

Batuk to kolektyw kreatywny wywodzący się z Południowej Afryki – tworzą go producenci Aero Manyelo i Spoek Mathambo oraz wokalistka Manteiga. Główny powodem istnienia Batuk jest łączenie południowoafrykańskiego house’u z afrykańską diasporą oraz mieszanie kultury i języków świata. W Polsce Batuk wystąpi po raz pierwszy promując swój debiutancki album „Música Da Terra”, który powstał we współpracy z muzykami z Południowej Afryki, Mozambiku czy Ugandy. Ich występy na scenie to energetyczne nieprzewidywalne sety, które porywają całą publikę i nikomu nie pozwolą stać w miejscu. Powiedzieć wulkan energii, to nie powiedzieć nic.

CO? – Jazz Jantar 2017: Shabaka and the Ancestors / Batuk
KTO? – Shabaka and the Ancestors: Shabaka Hutchings, Mthunzi Mvubu, Siyabonga Mthembu, Ariel Zomonsky, Tumi Mogorosi, Gontse Makhene / Batuk: Manteiga, Aero Manyelo, Spoek Mathambo
GDZIE? – Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? – 01/04/2017, 20:00
BILETY? – 40 zł / 30 zł / 20 zł / 15 zł