Jazz Jantar: George Burton Quintet / Vijay Iyer Sextet

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub Żak, Gdańsk
Data: 
09.11.2018
Godzina: 
20:00

George Burton Quintet oraz Vijay Iyer Sextet wystapią 9 listopada, w klubie Żak, w ramach tegorocznej edycji festiwalu Jazz Jantar.

Młody pianista, kompozytor i bandleader George Burton od ponad dekady znajduje się na radarze wszystkich będących na bieżąco z innowacjami w jazzie. W przeciągu dotychczasowej kariery korzystając ze swej wirtuozerskiej techniki Burton wypracował imponująco eklektyczne podejście do muzyki. Własne miejsce na światowej scenie odnalazł operując na wielu odcinkach szerokiego jazzowego spektrum: nieobcy jest mu zarówno rygor klasycznego przeszkolenia oraz nie mniej twarde doświadczenie uderzającego do głowy nocnego życia sceny jazzowej w Philladelphii. Pianista  miał okazję grać u boku znamienitych praktyków bopu, post-bopu i okolic: Jamesa Cartera, Meshella Ndegecello czy Sun Ra Arkestry, by w końcu doprowadzić zespoły autorskie do występów na prestiżowych scenach w rodzaju Newport Jazz Festival, gdzie zagrał w 2017 roku.

George Burton Quintet, jedna z dwóch autorskich grup muzyka łączy tradycyjny hard bop, awangardę, post bop, R&B oraz inne gatunki i pozostając w zgodzie z tradycją śmiało zmierza w kierunku jazzowej przyszłości. Muzyka zespołu oddaje charakterystyczny nazwany przez JazzTimes mianem „straight-but-not-straight” styl Burtona oraz jego umiejętność utrzymania własnego brzmienia przy uwzględnieniu potrzeb scenicznych partnerów. Jak sam wyjaśnia „Muzykę pisze się dla ludzi, po to, by słyszeli melodie i potrafili nawiązać z nimi relacje. Moja muzyka jest bardzo otwarta, choć wciąż niesie za sobą wszelkie cechy i złożoności jazzowego idiomu. Taka sytuacja pozwala każdemu pozostać sobą”.

Pianista i kompozytor Vijay Iyer należy do najjaśniejszych gwiazd na firmamencie współczesnego jazzu. Na miejsce wśród liderów najważniejszej i jednocześnie najbardziej bodaj kreatywnej sceny świata – tej w Nowym Jorku –  artysta zapracował owocną, trwającą już od ponad dwudziestu lat działalnością, a plastyczny język muzyczny który zdołał w tym czasie wykształcić daje mu możliwość swobodnej wypowiedzi w różnych odcieniach stylistycznych i kontekstach wykonawczych. Choć jednak czerpie z całego szeregu muzycznych inspiracji, Iyer przede wszystkim jest muzykiem z gruntu jazzowym, a jego bazowe projekty utrzymane są w formułach mogących poszczycić się długą w obrębie tego gatunku historią. Po spektakularnym sukcesie obsypanego nagrodami autorskiego piano trio, którym Vijay Iyer ostatecznie potwierdził swoją wielką klasę i które stało się jedną z najważniejszych współcześnie tego rodzaju grup na świecie pianista zdecydował się na sformowanie składu rzadziej na scenach spotykanego, ale w nie mniej klasycznym kształcie: grupy Vijay Iyer Sextet.

Sekstet pod wodzą Vijaya Iyera to zespół, który powinien pobudzić wyobraźnię każdego zainteresowanego dzisiejszą sceną jazzową słuchacza. Do zrealizowania swej artystycznej wizji na najwyższym poziomie pianista potrzebował partnerów pewnych, a zważywszy, jak istotnymi postaciami jazzowej sceny są niektórzy z nich, o Vijay Iyer Sextet można mówić jako o nowojorskim dream-teamie. W sekstecie Vijaya Iyera znalazł się więc Stephan Crump -  basista, który dał się poznać szerszej publiczności przede wszystkim jako stały członek Vijay Iyer Trio, ale mający za sobą także współpracę z postaciami takimi jak między innymi Mary Halvorson czy Ingrid Laubrock. Są również muzycy tak dla nowojorskiej sceny istotni jak saksofonista Steve Lehman i perkusista Tyshawn Sorey (na koncercie w Żaku zastąpi go Jeremy Duton) - twórcy, których autorskie albumy regularnie znajdują się w podsumowaniach branżowych mediów (podczas europejskiej trasy koncertowej Soreya zastąpi młody, obiecujący perkusista Jeremy Dutton). Sekcję dętą sekstetu uzupełniają członek m.in. Steve Lehman Octet Mark Shim (saksofon tenorowy) oraz syn legendy perkusji Roya Haynesa, Graham Haynes na trąbce.

CO? – Jazz Jantar 2018: George Burton Quintet / Vijay Iyer Sextet
KTO? – George Burton Quintet: George Burton, Tim Warfield, Jason Palmer, Pablo Menares, Wayne Smith Jr / Vijay Iyer Sextet: Vijay Iyer, Steve Lehman, Mark Shim, Graham Haynes, Stephan Crump, Jeremy Dutton
GDZIE? – Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? – 09/11/2018, 20:00