Jazz Jantar: Diomede / Trevor Watts & RGG

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub Żak, Gdańsk
Data: 
15.03.2018
Godzina: 
20:00

15 marca, w ramach 21. edycji festiwalu Jazz Jantar, w gdańskim klubie Żak, wystapi duet Diomede. Następnie na scenie pojawi się weteran brytyjskiej sceny free Trevor Watts razem z triem RGG.

Duet Diomede tworzą reprezentant licznej i coraz głośniejszej „szkoły kopenhaskiej” - grupy polskich muzyków jazzowych uczących się w tamtejszym Rytmisk Musikkonservatorium – pianista Grzegorz Tarwid, oraz grający na saksofonach Tomasz Markanicz. Pierwszy znany jest przede wszystkim ze zjawiskowego Tria Sundial (Jachna/Tarwid/Karch) oraz świeżych, debiutujących w 2017 roku grup Franciszek Pospieszalski Sextet (album „1st Level”) oraz Shelton / Tarwid / Jacobson / Berre (płyta Hopes and Fears”). Drugi to muzyk sesyjny, kompozytor, udzielający się między innymi w  formacji STAFF. Panowie znają się od blisko dekady – pierwsze wspólne grania miały charakter spotkań w relacji „nauczyciel-uczeń”, z czasem przekształciły się one we wspólne tworzenie muzyki improwizowanej. Na pełne wyjście z cienia w zdecydowali się dopiero wydając jesienią 2017 roku album „People From East”.

Kiedy kilkanaście lat temu grupa RGG zaczynała swoją działalność, z czystym sumieniem można było ją nazwać klasycznym jazzowym piano trio. Dzięki swej ponadstandardowej kreatywności i stałemu poszukiwaniu nowych inspiracji zespół zdołał jednak stopniowo wykształcić wyjątkowy język muzyczny, który z tria RGG uczynił zjawisko na polskiej scenie zgoła osobne. Ojdana, Garbowski i Gradziuk w wysublimowany, doskonały technicznie sposób w jedną całość łączą elementy między innymi kameralistyki, improwizacji, muzyki współczesnej i jazzu, a ich płyty „Szymanowski” czy „Aura” spotkały się z entuzjazmem ze strony jazzowej krytyki. Wciąż są przy tym na tyle otwarci, że będąc zdolnymi do twórczego interpretowania muzyki autorów z tak różnych muzycznych światów jak np. Luis Nascimento, Peter Gabriel, Ornette Coleman czy Karol Szymanowski i włączania ich twórczości do muzycznego idiomu swego tria, zapraszają także do żywej, scenicznej wymiany artystów pokroju np. Evana Parkera czy Verneri Pohjoli. Właśnie występ z fińskim trębaczem na Festiwalu Jazz Jantar w 2015 roku był jak dotąd ostatnim koncertem RGG Trio w klubie Żak. Teraz zespół powraca do Sali Suwnicowej w towarzystwie weterana brytyjskiego free, saksofonisty Trevora Wattsa.

79-letni dziś Trevor Watts należy do pierwszej generacji twórców brytyjskiej sceny wolnej improwizacji przez wielu uważanej za najbardziej niedocenianą i jednocześnie najciekawszą w Europie (zaliczają się do niej także m.in. Tony Oxley, Derek Bailey, John Stevens, Paul Rutherford, Kenny Wheeler). Przez długi czas pozostający w cieniu „pierwszego saksofonu” tamtego środowiska (ale młodszego od siebie) Evana Parkera Trevor Watts nie jest muzykiem o podobnie rozpoznawalnym, innowacyjnym tonie, niemniej to właśnie on był założycielem bądź współzałożycielem kilku formacji, które zbudowały silny fundament dla brytyjskiego free i dziś uchodzą na Wyspach za legendarne. To przede wszystkim powołana do życia wspólnie z perkusistą Johnem Stevensem grająca free/improv grupa Spontaneous Music Ensemble, w szeregach której swoje improwizatorskie talenty rozwijali muzycy tacy jak Paul Rutherford, Derek Bailey, Kenny Wheeler czy Dave Holland, to również awangardowa London Jazz Composers’ Orchestra Barry’ego Guya, lub autorski skład Wattsa - Amalgam, który grał w sposób bardziej ustrukturyzowany: z początku oddany free-jazzowi (doskonały debiut „Prayer for Peace” z 1969) w późniejszym okresie eksperymentujący na przestrzeni jazz-rocka i fusion. Znany zarówno jako bardzo dobry improwizator kolektywny, jak i świetny solista Trevor Watts jest zresztą saksofonistą uniwersalnym, czego dowiódł przez lata występując w składach rockowych, bluesowych czy też grając jazz głównego nurtu. Jedną z ważniejszych jego inicjatyw autorskich była założona w 1982 roku Trevor Watts Moiré Music, łącząca jazz z muzyką afrykańską. Ostatnie lata Wattsa to praca w małych składach, na czele w duecie z pianistą Veryanem Westonem: ich seria „Dialogues” w ciągu ostatniej dekady doczekała się kilku odsłon, z których ostatnia, „Dialogues With Strings” nagrana w poszerzonym składzie ze skrzypaczką Alison Blunt i wiolonczelistką Hannah Marshall ukazała się w 2017 roku nakładem Fundacji Słuchaj!

CO? – 21. Jazz Jantar: Diomede / Trevor Watts & RGG
KTO? – Diomede: Grzegorz Tarwid, Tomasz Markanicz / Trevor Watts, Łukasz Ojdana, Maciej Garbowski, Krzysztof Gradziuk
GDZIE? – Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? – 15/03/2018, 20:00