Jazz i Okolice: TOM TRIO

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub ProKultura, Katowice
Data: 
05.12.2014
Godzina: 
20:00

5-go grudnia, w ramach festiwalu Jazz i Okolice, wystąpi grupa TOM TRIO. Muzyka grupy Tomasza Dąbrowskiego to wyjątkowa mieszanka Słowiańskich i Skandynawskich osobowości wyrażanych przez długie linie melodyczne, oryginalne brzmienie, i nad-zwyczajne wyczucie przestrzeni w muzyce.

Tomasz Dąbrowski gra na trąbce, oraz instrumencie zwanym “balkan horn”. Jego mocne, natychmiast rozpoznawalne brzmienie i ekspresywna gra, są inspirowane free jazzem, Berlińską awangardą, oraz folkiem wschodnio Europejskim. Tomasz jest uważany za jednego z najbardziej oryginal-nych trębaczy młodego pokolenia zarówno na Polskiej, jak też i na Europejskiej scenie jazzowej. Mając zaledwie 28 lat, wydał jedenaście płyt jako współlider i sideman, kon-certował ekstensywnie w Europie, USA i Afryce.

„Lubię tworzyć w niekomfortowych muzycznie sytuacjach, stawiać samemu sobie wyzwania. Granie w trio jest jedną z tych właśnie sytuacji, wymaga bym niemal bez przerwy stał ‘na palcach’, popycha w coraz to nowe artystycznie miejsca. Gramy bez instrumentu harmonicznego, co pozwala mi skupić się bardziej na brzmieniu, i szukanie nowych kolorów w graniu.”(Tomasz Dąbrowski).

W styczniu 2012, Dąbrowski odwiedził Nowy Jork, gdzie nagrał trzy albumy w dwanaście dni, współpracując z Tys-hawn Soreyem, Kris Davis, Kenneth Dahl Knudsenem, Gi-ladem Hekselmanem, Andrew Drury, oraz Jaleelem Shaw i Jonathanem Blake (obaj nominowani do nagrody Gram-my). Nagrywał w słynnych Nowojorskich studiach: Skyline Studio, Acoustic Recording oraz Peter Karl’s Studio.

CO? – Jazz i Okolice: TOM TRIO
KTO? – Nils Bo Davidsen, Tomasz Dąbrowski, Anders Mogensen
GDZIE? – Klub ProKultura, Katowice
KIEDY? – 05/12/2014, 20:00
BILETY? – 30 zł