jaZZ i Okolice: David Krakauer The Big Picture

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Filharmonia Częstochowska, Częstochowa
Data: 
12.11.2015
Godzina: 
19:00

David Krakauer jest jednym z najznakomitszych muzyków nowej fali klezmerów. Łącząc stary świat z nowym pokazuje nową jakość muzyki klezmerskiej, stapiającej w jednorodną całość elementy uniesienia, radości i lęków. 12-go listopada wystąpi w Filharmonii Częstochowskiej, w ramach festiwalu jaZZ i Okolice.

Muzyka Krakauera, choć oparta na tradycyjnym brzmieniu klezmerskim, "przenosi tradycję muzyki klezmerskiej w epokę rocka" (Jon Pareles, "The New York Times"). Słychać w niej również wpływy R&B, jazzu i funku. Wirtuoz klarnetu ze słynnego zespołu The Klezmatics jest jedną z najbardziej charakterystycznych postaci nowojorskiego ruchu nowej muzyki klezmerskiej. Wnosi powiew życia do odziedziczonej tradycji.

David Krakauer jest także uznanym artystą nurtów dalekich od muzyki klezmerskiej, m.in. muzyki kameralnej, awangardowej, rockowej. Współpracował z takimi grupami jak: Kronos Quartet, Arditti String Quartet, orkiestra Radia Berlińskiego oraz z kompozytorami: Johnem Cage’em i Johnem Zornem.

David Krakauer jest jednym z najważniejszych twórców współczesnej muzyki żydowskiej, od wielu lat jest ikoną Festiwalu Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu. Przez ponad dwie dekady – począwszy od The Klezmatics i wczesnych nagrań dla wytwórni Johna Zorna (Tzadik Rec.), po współpracę z takimi muzykami jak Fred Wesley, Kronos Quartet i Socalled, czy najlepszymi orkiestrami symfonicznymi i wybitnymi kompozytorami muzyki współczesnej – Krakauer na nowo odkrywa przed nami muzykę swoich przodków. Będąc pod silnym wpływem funku, jazzu i hip hopu, nadaje jej niepowtarzalny, współczesny charakter.

CO? – jaZZ i Okolice: David Krakauer The Big Picture
KTO? – David Krakauer, Rob Schwimmer, Sara Caswell, Brad Jones, Sheryl Bailey, John Hadfield
GDZIE? – Filharmonia Częstochowska, Częstochowa
KIEDY? – 12/11/2015, 19:00
BILETY? – 50 zł / 60 zł / 70 zł