GWADERA /KĄDZIELA /ŁYSZKIEWICZ /MAZURKIEWICZ

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Bajkonur, Łódź
Data: 
16.06.2012

GWADERA /KĄDZIELA /ŁYSZKIEWICZ /MAZURKIEWICZ

Kwartet tworzą muzycy z Łodzi, Wrocławia i Warszawy, rozpoznawalni i kojarzeni z polską i europejską awangardą jazzową. Zespół wykona kompozycje Marka Kądzieli i Piotra Łyszkiewicza, oraz szereg improwizacji bogatych fakturalnie, rytmicznie i sonorystycznie. Sesje koncertowe w Bajkonurze zaplanowano na trzy dni, stąd słuchacze będą mieli wyjątkową okazję prześledzić, jak pierwotna koncepcja ewoluuje z koncertu na koncert. Otwarta forma kompozycji zakłada punkt/dźwięk, z którego muzyka startuje, koniec jest nieprzewidywalny, a Gwadera// Kądziela// Łyszkiewicz// Mazurkiewicz// zapewniają najwyższy poziom stworzonej przez siebie kreacji.

Jacek Mazurkiewicz - Kontrabasista, kompozytor, dźwiękowy chuligan. Interesuje się szeroko pojętą muzyką. Swoje dźwięki składa w całość bazując na wrażeniach emocjonalnych i pulsie. Łączy akustykę z elektroniką, wciąż poszukując nowego brzmienia. Działa głównie na gruncie improwizowanej kameralistyki, jednak doskonale odnajduje się również wykonując przeróżne kompozycje. Zakres jego muzycznych zainteresowań jest tak szeroki, że nie warto ograniczać się tutaj do określania form stylistycznych. Współtworzy głównie projekty autorskie (3FoNIA, Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego, Pu Pu Pi Du, Przybielski/Mazurkiewicz/Osicki, Light Roots Reggae). Jedną z jego ulubionych form muzycznych są duety, które tworzy m.in. z Mikołajem Trzaską, Doministrym, Tomaszem Dąbrowskim a od niedawna również duet kontrabasowy z Ksawerym Wójcińskim pt. Double Trouble. Osobną częśĆ jego działań muzycznych stanowi 3FoNIA – solowy projekt, w którym głównym źródłem dźwięków jest kontrabas – naturalny lub preparowany na wiele sposobów. Początkowo podstawą 3FoNII był gwar Trójmiejskich ulic oraz przeróżne historie ludzi związanych z tymi ulicami. Obecnie podczas koncertów 3FoNII można zaczerpnąć odrobinę eksperymentalnego folkloru wiejskiego, jak i miejskiego. Aktualnie przygotowuje do nagrania współczesne aranżacje polskiego folkloru na kontrabas i wokal.

Od 2010 roku wraz z Patrykiem Zakrockim prowadzi mobilny Gabinetu Masażu Ucha Wewnętrznego, za pośrednictwem, którego stał się badaczem dźwiękowym na gruncie improwizowanej muzykoterapii receptywnej. GMUW jest niezwykłą formą mikro koncertów improwizowanych dla jednego słuchacza – dotychczas odwiedził Warszawę, Poznań, Gdańsk, Kijów, Brukselę i Madryt – wymasował łącznie ponad 250 osób. GMUW podaje słuchaczowi improwizowane mikstury dźwiękowe, wystawia również recepty, które można zrealizować w większości sklepów muzycznych. W wolnym czasie gromadzi przeróżne dźwięki lub myśli o muzykoterapii wibracyjnej tonalnej.

Marek Kądziela - gitarzysta, kompozytor, mieszkający obecnie w Łodzi, absolwent The Carl Nielsen Academy of Music Odense (Dania). Zwycięzca konkursu „Noce Bluesowe” w Rawie Maz. w 2000 r. (jury w składzie W. Karolak, Stan Skibi, L. Cichoński). Laureat pierwszego miejsca w konkursie mistrzowskim gitarzystów jazzowych Guitar City 2007, oraz wyróżnienia na konkursie „Jazz nad Odrą 2008”. W roku 2009 został uhonorowany nagrodą dla największej osobowości muzycznej konkursu ”Bielska Zadymka Jazzowa”. Za osiągnięcia muzyczne, jako student The Carl Nielsen Academy of Music został uhonorowany szwajcarsko-duńskim stypendium „Fundation Idella”. Jest współzałożycielem jak również kompozytorem muzyki min. zespołów takich jak International Jazz Quintet, Off-Quar-Tet, Hunger Pangs oraz Kran, z którym w marcu 2009 nakładem duńskiej wytwórni Getway Records wydał swoją pierwszą płytę. Obecnie współpracuje z wybitnym polskim saksofonistą Maciejem Obarą (Tomasz Stanko Quintet). Wyróżnia się charakterystycznym brzmieniem oraz biegłością. Stawia nacisk na własny styl i osobowość, które dają się rozpoznać w jego grze i kompozycjach. Jest muzykiem aktywnie działającym i współpracującym ze środowiskiem duńskim, niemieckim, czeskim oraz polskim, o czym świadczą liczne i długie trasy koncertowe w wielu składach. O szerokiej działalności muzycznej artysty można było dowiedzieć się z fachowej prasy muzycznej, np. „Magazyn Gitarzysta” i miesięcznik „JazzForum” oraz podczas wielu audycji radiowych jak np. „3 Kwadranse Jazzu” Jana Ptaszyna Wróblewskiego, któremu muzyka Marka przypadła do gustu.

Marek Kądziela posiada również dziewięcioletnią praktykę pedagogiczną w Polsce i Danii. Program Konserwatorium im. Carla Nielsena obejmuje także gruntowne przygotowanie pedagogiczne do pracy w szkole. Marek prowadził tam zajęcia wyrównawcze dla studentów gitary, obejmujące zagadnienia z dziedziny teorii i improwizacji jazzowej. Obok swojej działalności koncertowej, zajmował się nauczaniem gitary jazzowej, rockowej i klasycznej oraz prowadzeniem zespołów muzycznych w szkołach takich jak: Oure Højskole, Pårup Aften Skole, FOF Musik Skole, Rytmisk Musik Skole Odense, Nyborg Musik Skole, Blegstegård Musik Skole. Prowadził też wielokrotnie warsztaty jazzowe w Polsce (Warsztaty Jazzowe „Na Zamku” w Nidzicy, a także w Krakowie, Łodzi i Wrocławiu) oraz zagranicą – na Litwie, Ukrainie i w Danii.

Piotr Łyszkiewicz - Saksofonista, kompozytor, improwizator. Współzałożyciel zespołu Ziemia Planeta Ludzi oraz freejazzowego P.K.P. Trio. Występował z awangardowym multiinstrumentalistą z Niemiec Ove Volquartzem. Bierze udział w interdyscyplinarnych projektach z tancerzami contact-improvisation, współpracuje z teatrem tańca. Uczestniczył w nagraniu drugiej płyty nominowanego do nagrody “Paszporty Polityki 2011″ zespołu Ballady i Romanse. Zdobył wyróżnienie na VII Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy w 2011.

Piotr Gwadera - Perkusista, akordeonista, kompozytor, kucharz, artysta; rocznik 1979. Inspiruje się wieloma gatunkami muzycznymi: jazz, hip-hop, rock, współczesna muzyka poważna oraz folk. Członek zespołów L.Stadt, Blisko Pola, P.K.P., Almost Dead Celebrities. Współpracuje z teatrem i artystami tańca współczesnego.

Bajkonur, godz. 20:30

Wstęp: 15 zł – jeden dzień, 30 zł – trzy dni