GNJ: PIOTR SCHMIDT ELECTRIC GROUP/ORANGE TRANE/LABORATORIUM

Miejsce: 
Teatr Leśny, Gdańsk Wrzeszcz
Data: 
25.08.2013

Gdańskie Noce Jazsowe

PIOTR SCHMIDT ELECTRIC GROUP/ORANGE TRANE/LABORATORIUM

PIOTR SCHMIDT ELECTRIC GROUP

Piotr Schmidt - trąbka, efekty
Bartek Pieszka - wibrafon
Michał Kapczuk - gitara basowa, efekty
Szymon Madej – perkusja

Piotr Schmidt Electric Group, elektryczno-groove'owy zespół, który budzi fascynacje osobliwym połączeniem fusion i przestrzennego jazzu, z soulem, funkiem, R&B oraz muzyką filmową. Członkowie zespołu to wielokrotnie nagradzani na festiwalach i konkursach muzycznych wybitni młodzi artyści, których łączny potencjał w tym zespole przekracza sumę ich indywidualnych możliwości! Od momentu powstania (kwiecień 2011) grupa ta zagrała ponad 40 koncertów w tym na takich festiwalach jak "Green Town of Jazz" w Zielonej Górze, "Jazz nad Odrą" we Wrocławiu, "Lublin Jazz Festival" oraz "JazzBez Festival". Grupa współpracuje z wybitnym wokalistą jazzowym młodego pokolenia - Wojciechem Myrczkiem - laureatem wielu krajowych i międzynarodowych nagród i festiwali, obecnie wykładowcą klasy wokalu w Instytucie Jazzu AM w Katowicach. Pierwsza płyta zespołu pt: "Silver Protect" została wydana we wrześniu 2012! Dystrybucją zajęło się Jazz Forum oraz Fonografika dzięki czemu można ją kupić w salonach sieci Empik, MediaMarkt/Saturn, na iTunes, Amazon.com i w wielu dobrych sklepach muzycznych.

Orange Trane

Dominik Bukowski, Piotr Lemańczyk, Tomasz Łosowski

Trójmiejski zespół powstał w 1995 roku. Jego muzyka wpisuje się w nurt współczesnego jazzu, który w brzmieniu łączy tradycję, nowoczesność z ekspresją i melodyjnością. Grupa zdobyła wiele wyróżnień i nagród na festiwalach takich jak: Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, Pomorska Jesień Jazzowa (Klucz do Kariery). Zespół koncertował w klubach jazzowych na terenie całego kraju. Zespół ma na koncie dwie płyty: Bardzo dobrze przyjęty, debiutancki album zatytułowany "Obertas", a następnie "My personal Friend", na którym gościnnie zaśpiewał Mieczysław Szcześniak oraz zagrali: Maciej Sikała (saksofon), Leszek Dranicki (gitara), Cezary Paciorek (akordeon). W 2011 roku Piotr Lemańczyk i Tomasz Łosowski reaktywowali zespół. Zaprosili do współpracy znakomitego wibrafonistę Dominika Bukowskiego i jako Orange Trane Acoustic Trio zarejestrowali materiał na nową płytę. Premiera - styczeń 2012.

LABORATORIUM

Janusz Grzywacz – instr. klawiszowe, lider
Marek Stryszowski – saksofony, wokal
Krzysztof Ścierański – gitara basowa
Marek Raduli – gitara
Grzegorz Grzyb – perkusja

Laboratorium, grupa która w połowie lat 70. (a dokładnie w 1970 roku) minionego stulecia była u szczytu swojej sławy, a niektórzy nawet wówczas twierdzili, że jest najpopularniejszym zespołem jazz-rockowym w Europie, teraz powraca na estrady krajowe i zagraniczne. O początkach kariery Laborki można mówić już od 1972 roku, kiedy to na festiwalu Jazz nad Odrą zdobyli drugie miejsce za Jazz Carriers, by w rok później tryumfować wspólnie z Kwartetem Henryka Słaboszowskiego. Te sukcesy otworzyły krakowskim muzykom drogę nie tylko do nagrania pierwszej płyty (w klubie płytowym PSJ z serii „Biały Kruk Czarnego Krążka” - na jednej stronie z kwintetem Cannonballa Adderleya, a na drugiej Laboratorium ze Zbigniewem Seifertem), ale i dały wstęp na krajowe estrady, a poprzez PAGART (takie to były czasy) na Europę i świat. Pierwszy koncert zagraniczny miał miejsce w 1974 roku. Był to festiwal Jazzwerkstatt Peitz. Niewielkie Peitz, miasteczko położone nieopodal Cottbus w ówczesnym NRD, zorganizowało z dużym rozmachem festiwal, z udziałem Klausa Schulze, jednego z prekursorów i wschodzącej gwiazdy muzyki elektronicznej. Za drugą gwiazdę festiwalową uznano wówczas Laboratorium. Potem przyszły już częste wyjazdy na festiwale i trasy koncertowe po całej Europie - od San Sebastian, poprzez Zurych, aż po Bombaj, gdzie wystąpili obok Czesława Niemena na Jazz Yatra ‘78. W zachodnich Niemczech wydano nawet pocztówkę ze zdjęciem grypy Laboratorium.

Teatr Leśny, g. 19:00

wstęp: 5zł