Era Jazzu: Get The Blessing

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Blue Note Jazz Club, Poznań
Data: 
13.04.2016
Godzina: 
20:00

13-go kwietnia, w poznańskim Blue Note Jazz Club, tegoroczną edycję festiwalu Era Jazzu zainauguruje grupa Get The Blessing. Połączenie fascynacji trip-hopem, elektroniką i jazzową improwizacją stało się kwintesencją sukcesu formacji Get The Blessing a projekt „Portishead Jazz”, który usłyszymy w Poznaniu, stał się wielkim wydarzeniem artystycznym prezentowanym na znaczących festiwalach świata i prestiżowych, jazzowych scenach.

Wiosną 2012 roku Era Jazzu zaprezentowała – po raz pierwszy w Polsce – niecodzienny projekt muzyczny „Portishead Jazz” przygotowany przez kwartet Get The Blessing. Za tą enigmatyczną nazwą skrywali się wybitni muzycy, kojarzeni dotąd z brytyjskim trip-hopem oraz kultowymi grupami Radiohead oraz Portishead. Połączenie trip-hopu, elektroniki i jazzowej improwizacji, zaskakujących fraz i brzmień to oczywiste nawiązane do stylistyki Portishead, ale także zagłębienie się w synorystyce ostatnich nagrań Milesa Davisa. Get The Blessing szukają inspiracji zarówno w słynnym „Doo Bop” ale także nie stronią od muzyki Ornette Colemana, harmolodycznego Jamesa Blood Ulmera, utranowoczesnego Tortoise a nawet nowofalowej Blondie. Zgrabnie to przyswajając stworzyli ciekawy trend i szczególne brzmienie, które dzisiaj trudno jest już jednoznacznie określić. Mieszając hip-hopowe brzmienie z jazzem, elektroniką, acid housem i elementami muzyki klasycznej wypracowali swój niepowtarzalny styl. Projekt „Portishead Jazz” – to klucz i pomysł na dotarcie zarówno do miłośników trip-hopu, jak i entuzjastów prawdziwego jazzu.

Najnowszy album „Astronautilus” jest kwintesencją artystycznego wigoru, niezwykłej poprawności stylistycznej i świeżego, nowoczesnego brzmienia. Kwartet podporządkował się idea przemyślanej aranżacji z impulsywnym rytmem improwizacji sięgającej raz po jazzowe, raz po rockowe czy wręcz przebojowe skojarzenia.

CO? – Era Jazzu: Get The Blessing - „Portishead Jazz"
KTO? – Pete Judge, Jim Barr, Clive Deamer, Jake McMurchie
GDZIE? – Blue Note Jazz Club, Poznań
KIEDY? – 13/04/2016, 20:00
BILETY? – 100 zł