Dni Muzyki Nowej: A. K. Klosowski / Nanook of the North

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub Żak, Gdańsk
Data: 
20.01.2018
Godzina: 
20:00

20 stycznia, na 8. Dniach Muzuki Nowej w gdańskim klubie Żak czekają nas dwie premiery. Polską premierę będzie miał album "A. K. Klosowski plays the Kassetteninstrument". Po raz pierwszy usłyszymy także projekt Nanook of the North autorstwa Stefana Wesołowskiego i Piotra Kalińskiego.

Hamburski artysta i muzyk, Arnd  Kai Klosowski,  zajmował się fotografią, projektowaniem wnętrz, a nawet złotnictwem, ale jest także jednym z pionierów, jeśli chodzi o maszyny samplujące. Klosowski eksperymentował z loopami jeszcze jako nastolatek, a kiedy w 1982 skonstruował stół mikserski celem łączenia muzyki nagranej z wykonywaną na żywo, z DJ-a stał się twórcą. Niedługo później wspólnie z maniakiem komputerowym Wernerem Lambertzem zaprojektował i stworzył Kassetteninstrument – jeden z pierwszych na świecie samplerów analogowych złożony z ośmiu walkmanów i urządzenia regulującego głośność.

Arnd Kai Klosowski zaczął występować ze swoją maszyną we wczesnych latach 80., co doprowadziło do wydania cenionego przez krytykę albumu „Hometaping Is Killing Music”, nagranego we współpracy z Kurtem Dahlkem (aka Pyrolator) ze znanej dusseldorfskiej grupy Der Plan. Niemniej solowe utwory Klosowskiego z lat 80. na światło dzienne wyszły dopiero w 2017 dzięki hamburskiej wytwórni Gagarin Records Felixa Kubina.

Muzyka Klosowskiego cechuje się surowością, pełna jest szostkich, nerwowych rytmów i iskrzącego noise’u. Czasami Kassetteninstrument zachowuje się jak uszkodzona szafa grająca albo system autokorygujący, który zabiera słuchacza w romantyczną podróż poprzez chwiejne zapętlenia czy quasi-dubowe echa. Dźwiękowe odchylenia łączone są ze sferycznym łopotem, industrialną atmosferą, afrykańskimi deseniami czy też urokiem maszyn rytmicznych z lat 80. Ich żywotność i niecodzienny groove nie tracą na aktualności  – pisze wydawca.

Nanook of the North to projekt powstały w następstwie wspólnej pracy Piotra Kalińskiego (znanego także jako Hatti Vatti) oraz Stefana Wesołowskiego nad muzyką do filmu Roberta J. Flaherty’ego z 1922 roku pod tym samym tytułem. Wesołowski i Kaliński tworzą tu muzykę instrumentalną, łączącą syntezatory i elektronikę z naturalnym brzmieniem fortepianu i skrzypiec przy dużym udziale field recordingu. W grudniu 2015 roku Nanook of the North zorganizowali sesję nagraniową w studiu Ólafura Arnaldsa w Reykjaviku, a miks materiału został dokonany na Grenlandii. Okoliczności te posłużyły za punkt odniesienia, inspirację dla dalszego rozwijania dźwiękowo-emocjonalnych pejzaży. Choć pierwotnie muzyka ta ilustrowała obraz Flaherty’ego, charakter wynosi ją daleko poza ekran kinowy: przywołuje ona zarówno niebezpieczny urok panoram dystopijnych miast, jak i klimat utworów Maurice’a Jarre’a, Howarda Shore’a czy Jaya Chattawaya.

CO? – 8. Dni Muzyki Nowej: A. K. Klosowski / Nanook of the North
KTO? – Arnd Kai Klosowski / Stefan Wesołowski, Piotr Kaliński
GDZIE? – Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? – 20/01/2018, 20:00
BILETY? – 35 zł - bilet normalny | 30 zł - super zniżka* na Kartę do Kultury | 25 zł - zniżka* dla studentów, uczniów i seniorów | 13 zł - zniżka* na Kartę Dużej Rodziny
KARNET?  – 90 zł