Bill Frisell: Beautiful Dreamers

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Studio Koncertowe PR im. Witolda Lutosławskiego
Data: 
04.04.2014
Godzina: 
20:30

Bill Frisell, Eyvind Kang i Rudy Royston - trójka marzycieli odwiedzi dziś Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Gitarzysta, altowiolista i perkusista w projekcie „Beautiful Dreamers” zabiorą nas w oniryczną podróż przez muzykę Blind Williego Johnsona, Benny’ego Goodmana czy Stephena Fostera. Jak pisał o tym albumie magazyn JazzTimes - choć jest tu swing, jest improwizacja to właściwie nie jest jazzowa płyta - po tylu latach wytyczania własnej muzycznej drogi Bill Frisell zasłużył na własny gatunek muzyczny: co powiecie na „friz”?

Amerykański gitarzysta gra bardzo oszczędnie, starannie dobierając dźwięki idąc zdecydowanie w jakość, nie w ilość. Jego twórczość czerpie z najlepszych tradycji amerykańskiej muzyki – od bluesa, przez jazz aż po rock and roll i country - pisał o Billu Frisellu Maciej Karłowski.

Mateusz Magierowski dodaje:  Z pewnością określenie naszego bohatera mianem ambasadora amerykańskiej muzyki nie byłoby w tym miejscu przesadą. Pewien jednak jestem że Bill, człek ze sporym dystansem do swojej osoby, za takowego  z pewnością się nie uważa - i to zapewne nie z powodu rozlicznych odbiegających od utrzymanej w konwencji Americana nagrań, począwszy od tych inspirowanych szeroko pojętą muzyką etniczną, poprzez autorskie odczytania utworów Lennona, na projektach zornowskich skończywszy. Frisell – jak na muzyka nie stroniącego od improwizacji przystało - nie czuje się zbyt komfortowo w pooznaczanym jednoznacznymi, danymi raz na zawsze etykietami świecie.

CO? Beautiful Dreamers
KTO? Bill Frisell - guitar; Eyvind Kang - viola; Rudy Royston - drums
GDZIE? Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

KIEDY? Piątek, 4 kwietnia 2014, godzina 20:30

BILETY? 120 PLN do nabycia TUTAJ

A tu możemy posłuchać muzyki, która będzie bohaterką dzisiejszego koncertu: