Bastarda

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Muzeum Narodowym w Krakowie
Data: 
15.03.2020
Godzina: 
18:00

15 marca w Muzeum Narodowym w Krakowie Bastarda Trio - w składzie Paweł Szamburski (klarnet), Tomasz Pokrzywiński (wiolonczela), Michał Górczyński (klarnet kontrabasowy) - zaprezentuje autorskie opracowania pieśni Piotra z Grudziądza (XV w) - jednego z pierwszych kompozytorów tworzących na terenach Polski oraz Europy Środkowej i Wschodniej, z debiutanckiego albumu „Promitat eterno" oraz wybrane utwory z najnowszej płyty „Nigunim", które będziemy mogli usłyszeć premierowo! Koncert jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce. 

Promitat eterno - w debiutanckim materiale muzycy posiłkując się metodą "viola bastarda", czyli swobodnych skoków między kolejnymi głosami pieśni, improwizując wokół średniowiecznych melodii - osiągnęli własny, oryginalny głos w interpretacji muzyki dawnej. Unikalne brzmienie klarnetu kontrabasowego w połączeniu z wiolonczelą nadaje głęboki, medytacyjny charakter utworów oraz mocną podstawę harmoniczną i rytmiczną dla ekspozycji tematów Piotra z Grudziądza.

Nigunim - Paweł Szamburski, Tomasz Pokrzywiński oraz Michał Górczyński sięgają po mistyczne, żydowskie pieśni bez słów – chasydzkie Niguny. Rozwój Nigunów, które niejednokrotnie czerpały z lokalnych tradycji i wzorów muzycznych w kulturze chasydzkiej datuje się na XVIII wiek. To wyjątkowe modlitwy, za pomocą których w zbiorowym śpiewie i tańcu, w euforycznym uniesieniu chasydzi docierają do „komnaty Boga". Bastarda czerpiąc głównie ze spuścizny dynastii Modrzyc, a także z muzykologicznych zbiorów Moshe Bieregowskiego odkrywa przed nami piękno żydowskich melodii, eksplorując i filtrując je przez unikatowy, ukształotowany już język zespołu. Sylabiczne pieśni chasydów pozwalają artystom na swobodną improwizację oraz bardzo osobistą, intymną formę wypowiedzi. Inspirująca jest dla Bastardy także wewnątrzmuzyczna, narracyjna siła Nigunów. Bez słów opowiadają one o radości i smutku, o życiu w pełnym spektrum doznań, stanowią niejako istotę chasydyzmu, który zawsze oscylował między oczekiwaniem na koniec świata, a radosną niemal ekstatyczną afirmacją życia. Mistyczne kompozycje tworzą przestrzeń, w której artyści poruszają się z ogromną swobodą, wielką klasą, wiedzą i wrażliwością tworząc nowatorskie, wybitne dzieło o niezwykłej sile i urodzie.

CO? – Cud światła: Bastarda
KTO? – Paweł Szamburski, Tomasz Pokrzywiński, Michał Górczyński
GDZIE? – Muzeum Narodowym w Krakowie
KIEDY? – 15/03/2020; 18:00
BILETY? – wstęp wolny